'Erdoğan Kendisini Kurtarmak İçin Çalışma Başlattı'

Türkiye için hayati seçime aylar kaldı. Muhtemel tarih Haziran ayı. Türk halkı ya 20 senedir olduğu gibi AKP iktidarı ile devam diyecek ya da yeni bir seçeneği tercih edip, parlamenter sistem ile iyileşmenin yolunu açacak. Halk böyleyken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemdeki adımları hem tartışma konusu oluyor hem 'yenilginin ayak sesleri' olarak niteleniyor.

19 Kasım 2022 Cumartesi 22:33
'Erdoğan Kendisini Kurtarmak İçin Çalışma Başlattı'

Biri siyaset diğeri basın dünyasından iki isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün G-20 Zirvesi'nden dönüş yolunda İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yaptığı çağrıyı değerlendirdi. 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, " Erdoğan artık Türk Milleti'ne yenilmiştir" derken Gazeteci Mustafa Karaalioğlu da, " Erdoğan gerçekten çok sıkıntılı durumda" ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Antalya'nın Manavgat ilçesinde parti teşkilatını ziyaret etti.

Uysal, "Seçimler yaklaştıkça kendisini kurtarmak için bu sistemin kilit noktası olarak dizayn edilmiş yüzde 50+1 dengesini bile feda ederek, parlamenter sisteme dönmeyi Sayın Erdoğan'ın isteyeceği kanaatindeyim" dedi.

Uysal, "Ortağı MHP'nin bundan haberi var mı bilmiyorum ama seçim öncesi bir numara daha deneyerek bu çalışmayı başlattılar. Onların derdi, suçüstü yakalanmış halleri dolayısıyla yargıdan kaçmak için ellerinden geleni yapmak ve hayatiyetlerini uzatmaktır" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN YENİLDİ"

"Erdoğan Türk milletine, cumhuriyete, demokrasiye yenilmiştir" diyen Uysal, " İktidara yakın şirketlerin anketlerinde bile 'Asla Erdoğan'a oy vermem' diyen seçmen kitlesi en az yüzde 55'tir. Kimse merak etmesin, Altılı Masa’nın ortaya koyacağı Cumhurbaşkanı adayı, büyük bir destekle seçimi kazanacaktır" diye konuştu.

KARAALİOĞLU: ERDOĞAN ZOR DURUMDA

Bir dönem AKP ve Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Gazetecilerden  Mustafa Karaalioğlu da, Halk TV'de, Akşener'e yapılan çağrıyı değerlendirdi. Karaalioğlu,"  Cumhur ittifakının son dönemde oyları artmış görünse de genel anlamda ciddi kayba uğramış durumda. Bırakın İyi Parti'yi Oğuzhan Asiltürk hayattayken oy oranı çok daha düşük Saadet Partisi'ni bile kendi saflarına çekmek için harcadığı uğraşı, mesaiyi unutmayalım. Pandemi de bile bundan vazgeçmedi. Meral Akşener'e çağrıyla seçime doğru başka hamleler için bunu da söylemiş olayım diye düşünmüş olabilir. Bence çok yüksek bir ihtimal Cumhur İttifakı dolayısıyla Erdoğan çok sıkıntılı, çok bir durumda. Eskiden Erdoğan'ın yüzde 52'nin üzerinde bir oy havuzu vardı ancak artık ciddi anketleri baz aldığımızda bu durum sözkonusu değil. Sıkıntının ana sebebi de bu olsa gerek" dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.11.2022 16:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol