Erdoğan, Bilecik Valisi'ni canlı yayında fena haşladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik'te Vali Kemal Kızılkaya'yı fena azarladı. Söğüt altın madeni açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Söğüt'te bozuk olan yollarla ilgili Kızılkaya'dan bilgi almak istedi. Erdoğan, istediği cevabı alamayınca "Sen bana başka şeyler anlatıyorsun" diyerek çıkıştı.

27 Ocak 2023 Cuma 15:56
Erdoğan, Bilecik Valisi'ni canlı yayında fena haşladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik'te Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan ile Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya arasında yaşanan diyalog ise dikkat çekti.

"VALİ BEY NEREDE?"

Konuşması sırasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adil bey, bu Söğüt'le ilgili bir bölüm varmış?" diye sordu. Daha sonra "Vali Bey nerede?" diyen Erdoğan, Vali Kızılkaya'nın ayağa kalmasının ardından "Kalan yer kaç kilometre, bunlar bozuk olan yerler mi?" diye sordu.

"BEN SANA BUNU SORMUYORUM, SEN BANA BAŞKA ŞEY ANLATIYORSUN"

Vali Kızılkaya ise "Söğüt-Bozhöyük yolu 26 km, bozuk yol 2 kilometre" bilgisini verdi. Duyduğu yanıt karşısında Erdoğan, "Ben sana bunu sormuyorum, şu anda sıkıntılı olan yer neresi? Sen bana başka bir şey anlatıyorsun" dedi. Daha sonra tekrar Karaismailoğlu'na dönen Erdoğan, "Adil Bey, hemen, anında" diyerek yolun düzeltilmesi talimatını verdi.

İŞTE O ANLAR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün sizlerle şehrimiz, ekonomimiz ve maden sektörümüz açısından çok önemli bir açılış vesilesiyle bir aradayız. Açılışını yapacağımız, Söğüt Altın Madeni'nin Bilecik ile birlikte tüm ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Gübretaş Maden Yatırımları uhdesinde bulunan Söğüt Altın Madeni ile ilgili yatırım sürecini 2021 yılı ocak ayı itibarıyla başlatmıştık. Maden sahasında yapılan çalışmalar neticesinde 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildi. Bir başka ifade ile 3,5 milyon ons kaynağı 1,92 milyon ons rezerve tekabül eden bu altının bir an önce Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmaları hızlandırdık.

"YILLIK ÜRETİM MİKTARINI 6,5 TONA YÜKSELTİCEĞİZ"
Maden sahasındaki yatırım faaliyetleri 3 ayrı faz olarak toplam 500 milyon dolara ulaşacak şekilde planlandı. Bugüne kadar yaklaşık 70 milyon dolar yatırım gerçekleştirilerek projenin ilk kısmı tamamlandı. Daha önce söz verdiğimiz gibi tesis ilk altın dökümünü yapacak şekilde hazır hale getirildi. Bu tesis ilk etapta yıllık 2,5 tona kadar altın üretme kapasitesi ile çalışacak. Kalan 2 fazın yatırımlarını da 3 yıl içinde neticelendirmeyi planlıyoruz. Böylece yıllık üretim miktarını inşallah yaklaşık 6,5 tona yükselteceğiz. Ülkemizin ortalama yıllık altın üretiminin 35 ton civarında olduğu dikkate alındığında Söğüt Altın Madeni'nin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

"EN ÇOK ALTIN ÜRETİMİ YAPACAK İLK 3 MADENDEN BİRİ OLACAK"
Burası tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde ülkemizde en çok altın üretimi yapılan ilk üç madenden birisi olacaktır. Bugün itibarıyla Söğüt Altın Madeni sahasında yaklaşık bin kardeşimiz istihdam ediliyor. İlerleyen dönemlerde bu sayının bin 300'ü bulmasını bekliyoruz. Söğüt ve Bilecik ile birlikte Türkiye'nin ekonomisine önemli katkı sağlayacak tesisin hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum.

Tesisin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Tabi bugün Bilecik'e sadece altın madeninin açılışı için gelmedik. İnşallah buradan şehir merkezimize gidecek, valilik önünde bizleri bekleyen Bilecikli kardeşlerimizle kucaklaşacağız. Bu vesileyle toplam yatırım tutarı 1 milyar 771 milyon lirayı bulan kamu ile 653 milyon lira olan özel sektör projelerinin resmi açılış sevinvini vatandaşlarımızla birlikte Bilecik'te yaşayacağız. Ardından Bilecikli gençlerimizin heyecanına, coşkusuna ortak olacağız.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 28.01.2023 17:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol