Cahit Özkan AKP'yi Fena Karıştırdı, Sedat Peker Etkisi Ne?

AKP’li Cahit Özkan’ın Sedat Peker’le ilgili bir soru üzerine yaptığı Birleşik Arap Emirlikleri açıklamaları AKP’de çatlağa neden oldu. AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten gece yarısı “Partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” dedi. Özkan’ın açıklamalarını Peker’in sosyal medya hesabından paylaşmasının hemen ardından AKP’den açıklama gelmesi ise dikkat çekti. Öte yandan Özkan’ın istifasının istendiği öğrenildi.

15 Mayıs 2022 Pazar 14:35
Cahit Özkan AKP'yi Fena Karıştırdı, Sedat Peker Etkisi Ne?

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, YouTube’da Armağan Çağlayan’ın Zor Ama Yine De Sor programına katıldı. Özkan programda Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkiler ve 2023 seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çağlayan’ın “Birleşik Arap Emirlikleri ile kurulan ilişkinin Sedat Peker’le alakası var mı?” sorusu üzerine Özkan “Belki de şöyle bakmak lazım. BAE baktı ki Türkiye’ye dayanmadan bölgesel ve küresel olarak menfaati dışında olaylar ortaya çıkıyor… Ve teslim oldu. Ben böyle okuyorum” dedi.

‘BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ TESLİM OLDU’

Özkan şunları söyledi: “15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz?

Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?’ dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…

Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

‘PARTİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ YANSITMAMAKTA’
Özkan’ın açıklamalarıyla ilgili AKP’den gece yarısı “Partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” açıklaması geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, “Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” denildi.

PEKER PAYLAŞTI, AKP’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Özkan’ın söz konusu açıklamalarını suç örgütü lideri Sedat Peker de sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Paylaşımın ardından ise Ömer Çelik’ten açıklama geldi. Çelik’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Grup Başkanvekilimiz Sayın Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir”

KULİS: CAHİT ÖZKAN’IN İSTİFASI İSTENDİ

İddiaya göre açıklamaları parti içinde tepki çeken AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın istifa etmesi istendi. Ancak Özkan’ın bu isteğe direndiği gelen bilgiler arasında.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 15.05.2022 14:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol