banner1700

'Çağır Lan Abini, Müdürünü, Patronunu Bana...'

Bayramda garanti geçişli köprü ve otoyol ücretlerinin tahsil edileceğinin açıklanması, bir vatandaşın fiyatlara gösterdiği o tepkiyi yeniden gündeme getirdi! CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; yap-işlet-devret modeliyle işletilen otoyol ve köprülerin Ramazan Bayramı’nda ücretsiz olmayıp, araç geçiş garantisi ödemelerinin yapılacağına dikkat çekti.

12 Mayıs 2021 Çarşamba 13:58
'Çağır Lan Abini, Müdürünü, Patronunu Bana...'

Bayramda boş kalacak Osmangazi Köprüsü’ne saat başı 69 bin dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 19 bin 750 dolar garanti verildiğine dikkat çeken Akın, “Yandaşlara ballı, kaymaklı garantiler tam gaz ödenecek. Vatandaşa destek vermediniz bir de onun parasını boş köprülere ve yollara harcamayın” dedi.

CHP Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yap – işlet – devret kapsamında verilen garantilerde en büyük payı iki köprünün alacağına dikkat çekti. Akın, Yavuz Sulan Selim Köprüsü için günlük 135 bin araç geçiş garantisi ve garanti ödemesi olarak da araç başına “3 dolar artı KDV” verileceğini ifade etti. CHP’li Akın; Osmangazi Köprüsü için de günlük 40 bin araç geçiş garantisi ve garanti ödemesi olarak “35 dolar artı KDV” verileceğini anımsattı.

YAVUZ SULTAN SELİM’E SAAT BAŞINA 19 BİN 750 DOLAR GARANTİ

CHP’li Akın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne verilen garanti kapsamında bir saat içerisinde 5 bin 625 aracın geçmesi gerektiğini belirterek, “Başka bir deyişle dakikada 93 aracın geçmesi gerekiyor. Vatandaş geçse de geçmese de bu ortalama üzerinden garanti ödemesi yapılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne dakikada 330 dolar, saat başına 19 bin 750 dolar günde 474 bin dolar garanti veriliyor. Güncel kura göre 3 milyon 923 bin lira” dedi.

OSMANGAZİ’YE BİR SAATTE 69 BİN DOLAR GARANTİ

CHP’li Akın, Osmangazi Köprüsü’ne verilen garanti kapsamında ise bir saat içerisinde bin 666 aracın geçmesi gerektiğini belirterek, “Osmangazi Köprüsü’nde buna göre dakikada 28 aracın geçmesi gerekiyor. Başka bir deyişle dakikada 1156 dolar, saat başına 69 bin 384 dolar, bir günde ise 1 milyon 665 bin dolar garanti veriliyor! Güncel döviz kuruna göre 13 milyon 780 bin lira” dedi.

"BAYRAMDA GARANTİ ÖDEMESİ YAPILMASIN"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “‘Mega projeler’ olarak adlandırılan bu proje kapsamında köprü ve otoyolları hiç kullanmayan 81 ilde yaşayan 83 milyon vatandaş garanti ücreti bedellerini ödemek zorunda kalıyor. Yani bayram kime gelmiş, vatandaşa mı yoksa yandaşa mı” diye sordu.

Akın, “Tam kapanda döneminde bugüne kadar kullanılmayan yol, köprüler için yandaşlara ballı, kaymaklı garantiler tam gaz ödenecek. Vatandaşa hiçbir destek vermeden ve garip yasaklarla mağdur ettiğiniz yeter, hiç olmazsa bayramda boş kalacak otoyol ve köprüler için kamudan garanti ödemesi yapılmasın. Vatandaşa destek vermediniz bir de onun parasını boş köprülere ve yollara harcamayın” diye konuştu.

Öte yandan mevcut durum bir süre önce köprüde kendisine fatura edilen bedeli görünce sinirlenen yurttaşı hatırlattı.

İŞTE O ANLAR

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol