Bomba! TSK'ya Sakallı Generaller Geliyor...

Terkoğlu, SADAT’ın lideri Adnan Tanrıverdi’nin “TSK’nin erkek mensupları sakal bırakabilmeli” önerisinde bulunduğunu aktardı ve “Önümüzdeki dönem ‘sakallı generaller’ görmemiz sürpriz olmayacak” dedi.

27 Ocak 2022 Perşembe 13:07
Bomba! TSK'ya Sakallı Generaller Geliyor...

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, “Sakallı generallere hazır mısınız?” başlıklı yazısında  , Türkiye’de sıklıkla tartışma konusu olan SADAT’ın faaliyetlerini aktardı.

“SADAT, HÜKÜMETE KANUN TEKLİFİ VERECEK KADAR SİYASETİN İÇİNDEYDİ”

Terkoğlu yazısında Gazeteciler Caner Taşpınar ve Ersin Eroğlu’nun yazdığı “Gölge Ordu” kitabında yer alan SADAT’ın bazı taleplerine dikkati çekti. “Kitapta yer alan SADAT faaliyet raporunda SADAT’ın bazı yasal düzenlemeler için özel çalışma yaptığı, bunu hükümete de sunduğu görülüyor. 5201 ve 5202 sayılı kanunlar, savunma sanayi faaliyetlerini düzenleniyor” diyen Terkoğlu, kitapta yer alan 2013 tarihli faaliyet raporundaki şu ifadeleri aktardı:

“5201 ve 5202 sayılı kanunlarda, ‘Uluslararası Özel Savunma Danışmanlık Şirketlerinin’ kurulması, yurtiçinde ve yurtdışında faaliyet göstermesine imkân verecek değişiklikler yapılarak ‘Savunma Sanayii Hizmet Sektörü’ adı altında yeni bir hizmet sektörü oluşturulması sağlanacaktır.”

“Kısacası SADAT, hükümete kanun teklifi verecek kadar siyasetin içindeydi” diyen Terkoğlu, “Başkanlık Sistemi’ni bile ‘biz gelsin dedik’ diye açıklayan Tanrıverdi’nin kitapta yer alan çalışmalarına, konuşmalarına, önerilerine bakınca, daha yapılacaklar varmış gibi görünüyor” görüşünü ifade etti.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM 'SAKALLI GENERALLER' GÖRMEMİZ SÜRPRİZ OLMAYACAK”

Cumhuriyet yazarı Terkoğlu ayrıca şunları kaydetti:

“Zira, SADAT, ASDER ve ASSAM’ın, 28 Aralık 2011’de hazırladığı anayasa taslağında henüz hayata geçmeyen önerilerden bazıları şöyle:

'Milli Güvenlik Kurulu kaldırılmalıdır, Anayasada değişmez maddeler bulunmamalıdır, Laiklik ilkesi Anayasadan çıkarılmalıdır, Tüm etnik gruplara anadilde eğitim imkânı sağlanmalı, İdam cezası gelmelidir, Anayasa’dan ‘Türk’ kavramı çıkarılmalıdır, Türkiye federasyonlara ayrılmalıdır.'

Tanrıverdi’nin 'TSK’nin erkek mensupları sakal bırakabilmeli' gibi ayrıntılı önerileri olduğu hatırlanırsa önümüzdeki dönem 'sakallı generaller' görmemiz sürpriz olmayacak."

Terkoğlu, “Parmağıyla dışarıyı gösteriyor. Ama asıl işini burada yapıyor. Kar yağarken içinde olduğunuz su sürekli ısınıyorsa, farkında değilsiniz, belki de ateş üstündeki kazana alışıyorsunuz” diye uyardı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 27.01.2022 13:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol