banner1812

2023 Asgari ücrete Temmuz ara zammı var mı? Erdoğan'dan yeşil ışık

Ekonominin ana gündem maddelerinden biri olan asgari ücret temmuz zammı gündemdeki yerini koruyor. Asgari ücrete temmuz ara zammı yapılacak mı? sorusu milyonlarca asgari ücretli çalışan ve işveren tarafından takip ediliyor. AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan asgari ücret Temmuz ara zammı açıklaması geldi.

25 Nisan 2023 Salı 16:21
2023 Asgari ücrete Temmuz ara zammı var mı? Erdoğan'dan yeşil ışık

Asgari ücret Temmuz ara zammında son durum, milyonlarca işçi ve işveren tarafından takip ediliyor.

2023 yılı Ocak ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen toplantılarının ardından 8 bin 506 TL'ye yükselen asgari ücrete Temmuz ara zammı gelip gelmeyeceği sorgulanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan konuya ilişkin son dakika açıklaması geldi.

Erdoğan asgari ücret ara zammına yeşil ışık yaktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücrete Temmuz ara zammı var mı, yeni asgari ücret ne kadar olacak ve ne zaman açıklanacak?" sorusuna yanıt verdi. GSS primleri, işsizlik maaşı, dul ve yetim aylığı, 65 yaş ve engelli aylığı gibi kalemleri de etkileyecek olan ara zamma ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışmalar başladı. İşte 2023 Asgari ücret ara zammı son dakika gelişmeleri...

TÜRKİYE'DE 7.1 MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ VAR

Türkiye'de 27 milyon civarında kayıtlı çalışan bulunuyor. Toplam sigortalarının yüzde 41'i, 7 milyon 131 bini asgari ücretle çalışıyor.

2023 ASGARİ OCAK'TA 8 BİN 506 TL OLDU!

2023 yılı için uygulanacak net asgari ücret yüzde 54.7 artışla brüt 10 bin 8 TL, net ise 8 bin 506.8 TL oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret zammı için yeşil ışık! 2023 Asgari ücrete zam ne kadar olacak, belli oldu mu? Asgari ücret Temmuz zammı son durum

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ARA ZAMMI GELECEK Mİ?

Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı tartışmalarına son noktayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koydu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI "TEMMUZ'DA ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mart 2023 Çarşamba günü gerçekleşen AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından ''Temmuz'da asgari ücrete ara zam var'' ifadelerini kullandı.

"GEREKİRSE ARA ZAM YAPMAKTAN GERİ DURMAYIZ" DEMİŞTİ

Ocak ayında 2023 yılında geçerli olan asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerekirse ara dönemde zam yapmaktan geri durmayız" ifadelerini kullanmıştı.

OLASI TEMMUZ 2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak olası ara zam oranı enflasyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmaları ve işçi sendikalarının beklentisi ile belirlenecek. Ancak henüz 2023 Temmuz asgari ücret ara zam oranına ilişkin resmi bir açıklama bulunmuyor. Konuya ilişkin gelişmeler yaşandıkça haberimiz güncellenecek.

PEK ÇOK ÖDEME KALEMİNİ ETKİLEYECEK

Asgari ücrete Temmuz ara zammı yapılması durumunda kıdem tazminatı, en düşük aylık ihbar tazminatı, emzirme yardımı, GSS primleri, işsizlik maaşı, dul ve yetim aylığı, 65 yaş ve engelli aylığı gibi kalemlerde de artış olması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETLİ EMEKLİLERE MÜJDE!

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında başvurular 1.5 milyonu geçerken, emekli olup çalışmaya devam edenlerin asgari ücreti de artacak. Emekliliği tamamladıktan sonra destek primine tabi olarak çalışan asgari ücretli çalışanın aylık net ücreti (yüzde 7.5) 638 lira yükselecek.

Asgari ücretten gelir, damga vergisi kaldırırken, sadece sigorta primi işçi hissesi kesintisi yapılıyor. Normal çalışanın sigorta primine tabi aylık ücretinden yüzde 15, sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanın aylık ücretinden ise yüzde 7.5 kesinti yapılıyor. Asgari ücretle normal çalışan aylık 8 bin 506 lira net ücret alırken, sosyal güvenlik destek primine tabi olarak asgari ücretle çalışan emekli çalışanın aylık net ücreti ise 9 bin 144 liraya denk geliyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.04.2023 16:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol