banner1700

TRT'Yİ YAKTI!

TRT'de Alevilerle ilgili bir fıkra anlatan ''Uzaylı Türkücü'' Mustafa Topaloğlu, uyarı cezasına neden oldu.

TRT'Yİ YAKTI!

TRT'de Alevilerle ilgili bir fıkra anlatan ''Uzaylı Türkücü'' Mustafa Topaloğlu, uyarı cezasına neden oldu.

26 Şubat 2014 Çarşamba 10:10
TRT'Yİ YAKTI!

 TRT ekranlarında, Alevilerle ilgili bir fıkra anlatan ''Uzaylı Türkücü'' Mustafa Topaloğlu, uyarı cezası verilmesine neden oldu. 

Gazeteport'un edindiği bilgiye göre RTÜK toplantısında, TRT müzik kanalında 30 Ekim 2013 günü yayınlanan "Başucu Şarkıları" adlı program ele alındı. Programa katılan Topaloğlu bir fıkra anlattı ve şöyle dedi:

'' Temel ile Dursun Alevi olmaya karar verip, Dedeye gitmişler. Dede, Temel'i içeri almış 'Kerbela'da Hz. Hüseyin'i ve Hasan'ı kim öldürdü?' diye sormuş.  Temel bilmediğini söyleyip dışarı çıkmış ve Dursun'a ' Alevi olmaktan vazgeçelim, iki tane cinayet var, üzerimize kalacak' demiş''

RTÜK raporunda Topaloğlu'nun, toplumun büyük kesimi için manevi değer taşıyan kişileri, bir fıkraya malzeme ettiği belirtildi ve ''Alevi yurttaşların inançları, TV ekranında izleyenlere karşı güldürü unsuru olarak ifade edilmiştir. Alevilere ayrımcılık yapılmış ve bu inanç sistemine tabi bireyleri aşağılayan bir yayınının izleyicilere sunulduğu görülmüştür'' denildi.

RTÜK üyeleri de yasada yer alan ''Irk, renk, dil, din, tabiyet, cinsiyet, özürlülük, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık ve bireyleri aşağılayan yayın yapılamaz'' hükmüne aykırılık nedeniyle, TRT'ye uyarı cezası verilmesini benimsedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 27.02.2014 10:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol