TERÖRİSTBAŞI ÖCALAN'IN MERCEDES'İNİN SIRRI

PKK'nın iki numarası Karayılan'ın yazdığı kitap, Öcalan'ın 26 yıl önce kullandığı kırmızı Mercedes'in sırrını ortaya çıkardı

30 Mayıs 2011 Pazartesi 11:54
TERÖRİSTBAŞI ÖCALAN'IN MERCEDES'İNİN SIRRI

 PKK'nın iki numaralı ismi Karayılan, Milliyet'in daha önce yazdığı diplomatik kırmızı Mercedes'le Öcalan ve PKK'lıların Şam'da rahat rahat dolaştığı ve silah taşıdığı sırrını açıkladı.


Milliyet'ten Musa Kesler'in haberine göre, diplomatik plakalı araçla Şam'da rahat rahat dolaşan Öcalan ve ekibi, otomobili silah ve militan sevkiyatı için de kullanmış.

SAHTE DİPLOMAT

"Bir Savaşın Anatomisi-Kürdistan'da Askeri Çizgi" adlı kitapta, PKK'nın kuruluşu, stratejileri ve bilinmeyenleri hakkında çarpıcı bilgiler yer alıyor. Milliyet gazetesinin 26 yıl önce manşetine çıkardığı otomobil ise, terör örgütü için kritik bir öneme sahipmiş.

Karayılan kitabında terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'a tahsis edilen diplomatik plakalı araçtan nasıl yararlandıklarını şöyle anlatıyor: 

"O zaman (1989) Şam'da legal kalıyorduk ama sınırda ve Kürdistan tarafında gizli çalışmak zorundaydık. Şam'da gerekli olduğunda Önderliğin de (Abdullah Öcalan) bindiği yabancı plakalı kırmızı Mercedes bir arabamız vardı. Plakası sarı renkliydi ve Suriye güvenlik güçleri plakasından dolayı elçilik veya yabancı resmi bir kurumun arabası sandıkları için bu arabayı yollarda durdurmuyordu.


Biz de resmiyet kazandırmak ve sorumlu bir kişiye aitmiş görüntüsünü verdirmek için genellikle bürokrat kıyafetli bir arkadaşı giydirip arka koltuğa oturturduk. Bir arkadaş da öne binerek, bir keleş silahını elinde tutarak koruma imajı veriyordu.
Böylece, arama noktalarına geldiğinde, polisler yabancı plakalı, korumalı aracı görünce, kimlik sormadan geçiriyorlardı. Biz bu biçimde arabadan çok yararlandık. Üç yıl boyunca arkadaşlarımızı sınıra kadar götürüp, sınırda çok gizli bir biçimde üslendirerek, Türkiye'ye takviye gönderiyorduk."

u.20110530082349.jpg

'DİPLOMATİK SEVKİYAT'

Karayılan, arabanın hikayesine şöyle devam ediyor: "Lübnan'dan temin ettiğimiz silahlar, arabanın koltukları açılarak içine yerleştirmek suretiyle ulaştırılıyordu. Ama, BKC'yi(Ağır makineli silah) yerleştirmek zor oldu, koltuğa sığmıyordu. Bunun üzerine parçalara ayırarak yerleştirildi ve bu şekilde getirildi.

Bu Mercedes, aslında Avrupa'dan getirilmiş, bir yıllığına Suriye'de kullanma izni alınmıştı. Kullanma süresi geçtiği için, tamamen kaçak hale gelmişti. Böylece, üç yıl boyunca bu arabadan çok yararlandık. Sonra birgün Şam'da tesadüfen bir trafik polisi arabayı durdurdu. Ama, ne arabanın belgeleri ne de şoförün ehliyeti vardı. Polis de bu duruma çok şaşırdı. Bunun üzerine arabaya tamamen el konuldu."


Milliyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol