TEMEL KAZISINDA ORTAYA ÇIKTI

Erzurum'un Pasinler ilçesinde ilköğretim okulu yapılacak alandaki temel kazısı sırasında, insana ait çok sayıda kemik ve kafatası bulundu.

11 Nisan 2011 Pazartesi 10:07
TEMEL KAZISINDA ORTAYA ÇIKTI
Pasinler İbrahim Hakkı Devlet Hastanesi ile Hasankale Şehitliği'nin arasında bulunan ve daha önce askeri kışla olarak kullanılan yerde bulunan kemiklerin bazıları çevre sakinleri tarafından çuval ve hafriyatın yapıldığı alandaki çukurlara konuldu. Yetkililere haber verilmesi üzerine kazıya ara verildi.

Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, söz konusu bölgenin Ermeni çetelerinin 12 Mart 1918 tarihinde 1. Kafkas Kolordu Komutanlığı'na bağlı birliklerin Erzurum'a girdiği esnada kentten çekilirken yol güzergahı üzerindeki Pasinler ilçesinde katliamda bulundukları yerlerden biri olabileceğini söyledi.

Ermeni çete lideri Antranik'in yönetimindeki çete üyelerinin Pasinler ve köylerinde Türklere yönelik katliam gerçekleştirdiğini anımsatan Kürkçüoğlu, şöyle konuştu:

“Ermeni çete lideri Antranik'in de ifade ettiği üzere Pasinler’de bir katliamın yapıldığı gerçeğinden yola çıkarak, köylerden çekilirken yapılan katliamları bugüne kadar yaptığımız araştırmalarda belge ve bilgisiyle net bir şekilde ortaya koyduk. Pasinler’de o dönem bin 500'e yakın insanımız olan kadınlar, çocuklar ve yaşlı ihtiyarlar katlediliyor. Bugün hafriyat çalışması yapılan alan Ermenilerin çekildiği alan ve Pasinler’e giriş noktasıdır. Bir müddet bu bölgede Aha'da, Tizgi'de katliamlar var. Bunlar o bölgeye yakın köylerimiz. Batı Kışlası, Pasinler Şehitliği'nin önündeki hafriyat bölgesidir. O bölgeyle ilgili alan çalışması yapmak suretiyle bilim dünyasına bu gerçeği ortaya koymak lazım."

Hafriyat çalışmasının yapıldığı bölgenin ilçeye giriş noktası olduğuna işaret eden Kürkçüoğlu, "Burası Pasinler’e giriş noktasıdır. Bizi endişelendiren ve tezimizde haklı çıkaracak nokta herhalde burası. Burada Tımar var, Aha var, Tizgi Köyü var. Az ileride Çögender ve Erzurum'a doğru Uzun Ahmet var. Bu bölge Ermenilerin katliam yaptığı alanlar" diye konuştu.

Kürkçüoğlu, söz konusu yerde önümüzdeki günlerde alan çalışması yapacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol