banner1697

'SIRF SOLCU OLMASINLAR DİYE AYETİ DEĞİŞTİRİYORLAR'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, bilerek, sırf insanları sol anlayışa yönelmesinler diye o ayetin yanlış çevrildiğini söyledi.

'SIRF SOLCU OLMASINLAR DİYE AYETİ DEĞİŞTİRİYORLAR'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, bilerek, sırf insanları sol anlayışa yönelmesinler diye o ayetin yanlış çevrildiğini söyledi.

21 Ekim 2016 Cuma 01:35
'SIRF SOLCU OLMASINLAR DİYE AYETİ DEĞİŞTİRİYORLAR'
İşte Edirne Kitap Fuarı'nda konuşan hocamızın o sözleri:

" Bu ülkenin eğitim seviyesi ilkokul dört. Maalesef cehalette dünyanın en ön sıralarındayız. Kitap okuma, gazete okuma yok. Eğitim seviyemiz ortada işte. Dolayısıyla böyle bir memlekette din tutar mı? Tutmaz. Demokrasi tutar mı? Tutmaz. Hristiyanlığı getirin.. Tutmaz. Dünyanın en güzel sistemini getirin o da tutmaz. Hiçbişi tutmaz. İnsan şahisiyeti, karakteri uyuşmaz. 
İşin bir de din ayağı var. Bugün insanlar din namına bir takım hocalara gidiyor, radyolarda, televizyonlarda sorular soruyor. Son zamanlarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi olarak insanlara anlatılanlara bir bakın. Din kültürü diye, peygamberin hayatı diye, Kur'an'ın meali diye size ne anlatılıyor? Enteresan durumlar sözkonusu. Mesela bir çocuğa din hocası demiş ki, yıkanırken tamamen soyunmayacaksın günah demiş. Çocuk soruyor iyi de ben nasıl yıkanacağım. Üç metre kareden büyük yerde çıplak olmak caiz değilmiş. Tuvalete girerken sol ayağınla girip sağ ayağınla çıkacaksın, camiye girerken sağ ayağınla girecek çıkarken sol ayağınla çıkacaksın, yemeği sağ elinle yiyeceksin.. Yani nerede kötü, pis birşey var hepsi sol elinle olacak, nerede temiz, iyi birşey var o da sağ elinle olacak. Şimdi böyle bir halk hiç solcu olur mu? Bu kültürle yetişmiş bir halk hiç solcu olur mu kardeşim? Adam sağcılığı-solculuğu bile böyle anlıyor. Kur'an'da kitabı soldan verilenler cehennemde yanacakmış, sağdan verilenler cennete girecekmiş, huriler verilecekmiş. Böyle bir ayet olduğundan bahsediyorlar. Aslında öyle sağcı-solcu diye bir tabir yok. İlgili ayet geldiği dönemde Peygamber düşmanları Kabe'nin sol tarafında toplanırlardı, toplantı alanları oradaydı. Peygamber ve ashabı da sağ taraftaki mahallelerde, evlerde yaşarlardı. Bahsedilen budur, günümüz anlamıyla bir sağ sol yoktur. Bugün bu ayeti günümüz itibariyle anlamak durumundayız.
Yani erdemli, dürüst olanlar, paylaşanlar, zulme karşı olanlar ile bunun tam tersi hayat sürenler sözkonusu ediliyor. Çağdaş dünyada İslam'ın günümüzün sağ-sol kavramları ile anlaşılması mümkün değildir.
Bunu bilerek böyle çevirenler var. İnanın buna.
Ben özellikle anlattığım halde, bu ayet aslında bunları anlatıyor, senin çevirdiğin gibi değil dediğim halde adam olsun ya vatandaş hiç olmazsa solculardan uzak durur, sol partilere yönelmez, oy vermez deyip bilerek bunu böyle çeviriyor.
Bu Allah ile aldatmak, Kur'an ile insanları aldatmaktır. Çağımızda İslam'ı kavramak için bu kavramlardan sıyrılmak lazım. "

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.10.2016 09:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
İsmail Yıldız 2016-10-21 10:38:30

Bu hokkabaz yobazlar,hem dinin saflığını yok ediyor, hem de toplumun tüm vicdani değerlerini çürütüyorlar..!
Ancak unutmasınlar ki, aslında kendi soylarını da dejenere edip çürütüyorlar..
Ve kendi hazin sonlarını da hazırlarken ne yazık ki bu bedeli tüm memlekete ödettirerek, üretimden, bilimden, ahlakta kopararak büyük bir düşmanlık yapıyorlar...!
Ancak, bunların panzehiri de İhsan Eliaçık gibi aydınlarımız olacaktır..
Sevgi ve saygılarımla...

Avatar
sado han 2016-10-21 17:59:15

Bir arkadaş demişki sol partiler köprülere felan karşı kimse karşı felan değil kardeşim sizin özal dediğiniz adam bu ülkenin altına ilk dinamiti koyan kişidir. GAP projesi vardı bir zamanlar ne oldu bitti gitti doğu noldu şu an darma duman nerede bu kadar yapılan yatırımlar nerede bu giden paralar bu ülkenin başına hangi sağ parti geldi ise hep hırsızlık hep yokluk hep kriz yaşamıştır şu an işsizlik yüzde 11 bunada istikrar diyeen gerizekalılar çıkacaktır

Avatar
nazmi metin 2016-10-21 18:33:28

ben bu tip konuşan ve yazan kişilerin söylemlerine bakmam ben solcuyum,ben ecevitin öğrencisiyim.ben bunların söylemlerine bakarak dindar da olmam bunlar kim ya namazını kılan kılsın kılmayan kılmasın bana karışana özel hayatıma yön vermek isteyene çok ağır konuşurum vede konuştum kabul etsin.

Avatar
abdullah 2016-10-21 16:57:38

islamdas sağ iyiyi anlam ifade eder bu sağ sol görüşleri çıkmadan öncede böyleydi . belki insanımız sırf bu yuzden solu kötü görenler olabılır oda yanlış yani

Avatar
okuryazar 2016-10-21 15:21:15

Sağda solda oturmak zorlama bir yorum. Kur'an'da sağ tarafından "düz tarafından", sol tarafından ise ters tarafından anlamına geliyor.

Misafir Avatar
serkan 2016-10-22 10:08:39 @okuryazar

yazısının da sağdan sola olduğunu düşünürsek mantıklı geliyor yorum.

Beğenmedim! (0)
Avatar
YENİ YAŞAR NURİ ADAYI 2016-10-21 16:42:20

Yaşar Nuri Öztürk'ün popilerliğini almaya çalışan birinin yazısından başka birşey değil. Madem ona karşısın askerde de herşey SOL ile yaptırılıyor bunada karşı çık

Misafir Avatar
ergün 2016-10-22 23:50:46 @YENİ YAŞAR NURİ ADAYI

askerde sadece yürüyüş komutu sol ayakladır. bunun da nedeni elinde/omxunda silah olduğu içindir. tüfeğini sağ elinle kullanırken sağ ayağını öne atmayı bir düşün istersen. karavana atacağina bahse girelim istersen..:D

Beğenmedim! (0)
Avatar
Osman ocal 2016-10-21 16:32:17

Anlasildigi ųzere sag taraf duz ve dogru olan taraf,sol ise ters ve dogru olmayan demek.Ben suna adim gibi eminim bizim halkimizin yuzde sekseni dogruyu ve yanlisi hemen hemen tam bilir.yuzde yermilik ise zaten cok onemli degil.Burda onemli olan ulkemizin sol partilerinin yuzde doksam ekseriyetiyle yanlisin yaninda olmasidir.Bunun binlerce ispati vardir mesala sol partilerin butun bogaz koprulerine karsi olmalari gibi. Nitekim Özalin meşhur beyani vardir:SOL PARTILERIN KARSI OLDUKLARI SEYLER HEP MILLETIN HAYRINADIR VE BEN SOL PARTILERIN KARŞI OLDUKLARINI YAPARIM.

Misafir Avatar
akın oguz 2016-10-22 00:07:44 @Osman ocal

dogrudur benım memurum ısını bılır dıyerek ulkede rusvetı mesru kılan kısıde turgut ozalın ta kendısıdır ve bız solcular rusvetede karsyız demekkı ondan yapmıs cehennemın dıbındekı dırek

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
sami 2016-10-21 16:47:31 @Osman ocal

sn osman ocal sizi tebrik ediyorum hakikaten muhteşem bir yorum.Hani bizim sakallı celalin söylediği gibi bu kadar cehalet tahsil ile mümkün.size tek kelimeyle söyleyeceğim biraz ama biraz okuyun ve dünyayı toplumları ve en önemlisi dinimizi iyi öğrenin.İhsan Eliaçık ,Rahmetli Y.Nuri Öztürk iyi okuyun hiç olmassa okumadığınız kuranı doğru insanlardan okuyarak öğrenin olurmu...

Beğenmedim! (2)
Avatar
KADİR 2016-10-21 19:12:47

يَوْمَ نَدْعُو كُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَأُوْلَئِكَ يَقْرَؤُونَ كِتَابَهُمْ وَلاَ يُظْلَمُونَ فَتِيلاً
Bu ayette ne yazdığı çok açık. Bu adamın amacı gerçekten farklı.YENİ BİR YAŞAR NURİ ADAYI...