SEYİT ONBAŞI AÇIKLAMASI...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ‘Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda görevli alan kılavuzlarına dağıtılan rehber kitaplardan ‘Seyit Onbaşı’nın adının çıkarıldığı iddiaları için bakın ne dedi?

28 Aralık 2012 Cuma 12:13
SEYİT ONBAŞI AÇIKLAMASI...

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın organlarında ‘Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda görevli alan kılavuzlarına dağıtılan rehber kitaplardan ‘Seyit Onbaşı’nın adının çıkarıldığı iddialarına yer verildiğini bildirildi. Söz konusu haberlerde Emekli Deniz Albay M. Haluk Çağlar’ın, Seyit Onbaşı’nın sırtladığı 276 kiloluk mermi ile Ocean zırhlısını batırmasının gerçek olmadığına ilişkin iddialarına dayanılarak “Rehberlere dağıtılan kitaptan olay çıkarıldı, artık ziyaretçilere Seyit Onbaşı anlatılmayacak” denildiği ifade edildi.

Seyit Onbaşı'nın adının rehber kitaplardan çıkarılması ve alandaki anlatımdan çıkarılmasına dair alan kılavuzlarına verilmiş herhangi bir talimatın olmadığı kaydedildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tesis edilen ve 7 Haziran 2012'de Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nin dördüncü odasının Seyit Onbaşı'na ayrıldığı ve Seyit Onbaşı'nın Ocean zırhlısını batırdığı anın 3 boyutlu tekniklerle ziyaretçilere yaşatılmaya çalışıldığı vurgulandı. Alan kılavuzları tarafından yapılan anlatımlarda Seyit Onbaşı'nın çıkarılmasının söz konusu olmadığı belirtilerek açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Alan kılavuzlarına dağıtılan kitabın 188’inci sayfasında da Seyit Onbaşı yer almaktadır. Ayrıca Bakanlığımıza bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında basımı gerçekleştirilen ‘Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ isimli kitap başta bütün Milletvekillerimize, ilgili resmi kurumlara, il kültür müdürlüğüne, il valiliklerine, kütüphane ve turizm acentelerine gönderilen kitabın 18 ve 69’uncu sayfalarında Seyit Onbaşı ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Çanakkale Savaşlarında adı tarihe geçen Seyit Onbaşı gibi bir kahramanın ve diğer tarihe mal olmuş gurur abidelerimizin adının silinmesi söz konusu olamaz.”

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol