SEKS SKANDALINDA BİRİNCİ LİGDEYİZ!

Economist dergisi son sayısında MHP'deki kaset skandalının seçimlere etkisi üzerine bir analiz yayınladı.

27 Mayıs 2011 Cuma 12:39
SEKS SKANDALINDA BİRİNCİ LİGDEYİZ!

 Economist dergisi son sayısında MHP'deki kaset skandalının seçimlere etkisi üzerine bir analiz yayınladı.

Economist dergisi bu haftaki sayısında Türk siyasetini sarsan MHP'deki kaset skandalına yer verdi. Skandalın 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde önemli etkisi olabileceğini yazan derginin makalesinde "Seks skandallarında Türkiye birinci ligde. Son haftalarda internette yayımlanan görüntü kayıtları sonrasında MHP'den 10 üst düzey yetkili istifa etti" ifadeleri yer aldı. Birçok MHP yetkilisinin skandaldan AK Parti'yi sorumlu tuttuğunu vurgulayan Economist, AK Parti'nin amacının MHP'yi yüzde 10 barajının altına düşürmek olduğu görüşünü sayfalarına taşıdı.


MHP'nin barajı geçememesinin AK Parti'ye daha fazla milletvekili kazandıracağının altını çizen dergi, bu sonucun partiye,  Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı şansını güçlendirecek bir anayasa hazırlama şansı tanıyacağı analizini yaptı.

Dergi, Erdoğan'ın seçimler öncesinde "gözü kara bir şekilde milliyetçi kesimlere oynadığını", Avrupa Birliği konusunda serleştiğini ve Türkiye'nin Kürt sorunu olmadığını söylediğini belirterek şöyle devam etti:

"Ama sızan görüntü kayıtlarında AKP'yi suçlamayanlar da var. Emekli MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, kayıtların Bahçeli'den rahatsız olan MHP'lilerin işi olduğunda ısrarlı. Geçen yıl yapılan referandumda Bahçeli'nin anayasa değişikliği paketini reddetme çağrısında bulunmasından bu yana partiye destek azalmaya başladı."

GÜLEN CEMAATİ ÖFKELERİ ARTTIRDI

"Diğer şeylerin yanında, müdahaleci generallerin sivil mahkemelerde yargılanmasına izin veren paket, birçoğunu dindar MHP'lilerin oluşturduğu yüzde 58'lik bir kesim tarafından onaylandı. Bahçeli, kasetlerin arkasında Fethullah Gülen cemaatinin olduğunu söyleyerek öfkeyi daha da artırdı. Cemaat üyelerinin polise sızdığı öne sürülüyor ama bu iddiayı kanıtlamak imkansız. Fakat kasetlerin arkasında kim varsa, şansını zorluyor da olabilir. Zira bazı anketlere göre, başına gelenlerden sonra MHP'ye sempati artmaya başladı. Bahçeli de birçok kişi tarafından ülkücüleri sokaktan çekerek, Kürtlerle Türkler arasında çatışma çıkmasını önleyen lider olarak değerlendiriliyor."Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol