OPERA, TİYATRO VE SİNEMA İÇİN DE DİYANET KARAR VERECEK

Kürtaj konusunda fetva veren Diyanet, opera, tiyatro, düğün salonu ve sinemalara mescit için de yetkili kılınıyor.

07 Haziran 2012 Perşembe 13:44
OPERA, TİYATRO VE SİNEMA İÇİN DE DİYANET KARAR VERECEK

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve opera, tiyatro, sinema, kütüphane, gazino, düğün salonu gibi yerlere de mescit zorunluluğu getiren yasa tasarısına tepki geldi. Site büyüklüğündeki konut alanlarında da mescit mecburiyeti getiren tasarıda, otopark zorunluluğundan ise bahsedilmedi.

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği tasarıya imar planı uygulamaları, Anayasa’ya aykırılık, kamulaştırma ve yeşil alanların korunması açısından karşı çıkarken, Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Vakfı Genel Başkanı (TOBAV) Tamer Levent de, “Dünyada hiçbir tiyatro salonunun içinde dua yeri yok. İnsanlar tiyatroya, sadece tiyatro izlemeye gelir’’ dedi.
DİYANET GÖRÜŞÜ ALINACAK
Tasarı ile  imar planlarında yer alan, meydan, yol, park, yeşil alan, otopark, garaj gibi alanlar da belediyelere devredilebilecek. Milli Savunma Bakanlığı’nın görüşü alınarak askeri yasak bölgeler de kapsamda bulunuyor. Site büyüklüğündeki konut alanları ile AVM’lerde de kreş ve mescit olacak. Tasarı ile bu gibi yerlerde ibadet yeri için Diyanet İşleri Başkanlığının görüşü alınacak. İmar yasasına bu konuda, şu hüküm ekleniyor:
‘’Bağımsız bölüm sayısı 100’den fazla olan konut alanlarında, umumi ve resmi binalar, alışveriş merkezi, işhanı, büro, yönetim binası gibi ticaret veya hizmet yapılarında, düğün salonu gibi eğlence yapılarında, sinema, tiyatro, müze, kütüphane ve kongre merkezi, yurt binaları, spor tesisleri gibi sosyal ve kültürel yapı ve tesislerde, eğitim yapılarında, hastane ve benzeri sağlık tesislerinde, havaalanı, liman, terminal, tren garı, metro istasyonu gibi ulaşım yapı ve tesislerinde, otel ve benzeri turizm tesislerinde çalışanların veya müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla mescit, bebek emzirme yeri, çocuk bakım ve oyun alanı; milli park, tabiat parkı, bölge parkı, mesire, piknik alanı, açık spor alanları gibi yerlerde ise mescit, bebek emzirme yeri ve umumi hela için yeterli mekân ayrılır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, ilgili kamu kurumları ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşleri alınarak bakanlıkça hazırlanacak yönetmelikle belirlenir.”

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol