banner1700

'ONUN DERDİ AYET SATIP PARA KAZANMAK'

İhsan Eliaçık hoca, İslamcılığı din pazarlamacılığı şeklinde algılamamak gerektiğini belirterek, " Asıl dinci din bezirganlığı yapan adamdır. Onun derdi paradır. Bu çok eski bir meslektir" dedi.

'ONUN DERDİ AYET SATIP PARA KAZANMAK'

İhsan Eliaçık hoca, İslamcılığı din pazarlamacılığı şeklinde algılamamak gerektiğini belirterek, " Asıl dinci din bezirganlığı yapan adamdır. Onun derdi paradır. Bu çok eski bir meslektir" dedi.

25 Eylül 2014 Perşembe 16:09
'ONUN DERDİ AYET SATIP PARA KAZANMAK'
Çağımızda Müslüman kavramının dünyaya bakışınızı, sosyal politikalara bakışımızı ifade etmek için tek başına yeterli olmadığını belirten Eliaçık hoca, " Bu açıdan İslamcılık dediğimiz şey modern çağda İslam’ın siyasi, ekonomik ve politik itirazınızı dillendiren veya İslam’dan yola çıkarak çağa cevap vermeye çalışan akımlara deniyor. İslamcılığı din pazarlamacılığı gibi algılamıyorum. Dinci din bezirganlığı yapan adamdır. İnsanlık iyi bir yere gelsin değil din bezirganının derdi. Onun derdi ayet almak, hadis satmak, dini paraya çevirmektir. Din üzerinden kendini zenginleştiren kişi din bezirganıdır. Bu çok eski bir meslektir.  Hz Muhammed’den bile eskidir. Hz İsa’dan bile eskidir. Peygamberler tarih boyunca dinsizliğe karşı değil; dine karşı savaşmıştır. Budha kast sistemine karşı isyan etmiş, Zerdüşt İranlı mollalara karşı, İsa tapınak hahamlarına karşı, Mani mecusi din adamlarına karşı, Musa firavunun hahamlarına karşı, Yusuf tapınak rahiplerine karşı, peygamberimiz de Kabe’nin etrafında önceki din adamlarının rolünü üstlenen, malları iç etmeye dayalı, tefeci bezirganların hakimiyetine  karşı savaşmıştır. Tarih boyunca peygamberlerinin karşısında  hep din adamları olmuştur. Oysa hiçbir peygamber din adamı değildir. Kitapları da kutsal değildir. Bunlar din bezirganları tarafından kutsanmış, anlattıkları öğretiler mitolojiye dönüşmüş, peygamberlerde din adamına dönüştülmüş, ayrıca din adamı diye bir sınıf oluşturulmuştur. “Hz Muhammed din adamı mıydı?” diye bir yazı yazdım. Peygamberimiz bugünkü din adamlarına benzemiyor! Onun din adamı kıyafeti yoktu. Dışarıda, çarşıda gezerken, tarlada bağda bahçede çalışırken ne elbise giyiyorsa aynı elbise ile namaz kılıyordu. Siz bunu böyle algılamaz da, dine ait bir kıyafet biçerseniz o zaman din sınıfı oluşturulmuş olur. Peygamberimiz, bu şekilde din sınıfı oluşturanlara muhalefet etmemizi, onlara benzememizi, halk gibi kalmamızı istemiştir. Peygamberimizin asıl sünneti budur. Şu an ne kadar farklılıklar olduğunu görebilirsiniz. Neredeyse altı üstüne çevrilmiş vaziyette. Dolayısı ile din, dincilik ve İslamcılık kavramlarını bu şekilde bakmak lazımdır. Burada sadece İslamcılık kavramına, İslam’dan ilham alarak çağımıza ekonomik, politik, iktisadi bir doktrin sunma anlamında olumlu bakıyorum. Çağın idraki içinde böyle bir şey gerekli olabilir.  Bunu, paraya, servete, mala mülke döken olursa o zaman İslamcılıktan kopmuş, din bezirganlığı yoluna girmiş olur ki buna olumlu bakmam mümkün değildir" dedi. (haberalemi)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.09.2014 16:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
zafer demirtas 2014-09-25 20:18:12

Tarih boyunca din hicbir zaman dinsizlige karsi cikmamistir cunku dinsiz gibi bir kelimenin kullanimi yanlis bir kullanim ali seriati nin kitabinda oldugu gibi dine karsi din ..