banner1697

O AYETİ TEFSİR ETTİ...

İlahiyatçı İhsan Eliaçık hoca, Kur'an'ın yaradılış gerekçesini vurguladığı 'İnsanları ve Cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım' ayetinin gerçekte varlık aleminin tamamını kastettiğini söyledi.

O AYETİ TEFSİR ETTİ...

İlahiyatçı İhsan Eliaçık hoca, Kur'an'ın yaradılış gerekçesini vurguladığı 'İnsanları ve Cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım' ayetinin gerçekte varlık aleminin tamamını kastettiğini söyledi.

21 Ağustos 2014 Perşembe 12:37
O AYETİ TEFSİR ETTİ...

Eliaçık hoca, Bana Dinden Bahset programında yaptığı açıklamada, söz konusu ayette sadece insanlar ve bir takım ruhani varlıkların kastedilmediğine dikkati çekti. Eliaçık hoca, ayeti şu ifadelerle tefsir etti: "  İnsanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım ne demek?

Burada yaradılışın amacı açıklanıyor. Burada üç kelime var. İns, cin ve ibadet. Klasik çevireler, ins kelimesinden insanları, cin kelimesinden de insanlar dışında görülmeyen varlıkları, ibadet kelimesinden de namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, kurban kesmek gibi ritüelleri kastediyor.
Üçü de yanlış. İns'ten maksat görünen şeylerdir, cin'den maksat görünmeyen şeylerdir. Yani görünen ve görünmeyen herşey demektir. Bu bir deyimdir Kur'an'da ve Arapça'da da. Türkçe'deki şu deyimlere benziyor; yukarı-aşağı, sabah-akşam gibi... Görünen ve görünmeyen. Yani herşey demek. Gözüyle gördüğü ne ise ins, görmediğin herşeyde Cin'dir. Şu an bulunduğunuz yer orman değilse ve siz oradaki canlılar göremiyorsanız ya da denizin altında yaşayan varlıkları şu an itibariyle göremiyorsanız onlar işte Cin'dir. İbadet etmekse yapmak demektir, meydana çıkarmak demektir. Gördüğünüz ve görmediğiniz herşeyi içlerinde varolan potansiyeli açığa çıkarmaları, kendilerinde varolanı ortaya çıkarmaları için yarattım demektir. Yani balık, balıklık yapmak için, insan, insanlık yapmak için yaratılmıştır. 'Bunun için yarattım' demektir. 
Yağmur yağacak, rüzgar esecek. Varlık alamindeki herşey var olanı ortaya koysun, kendini geliştirsin ve hatta alemdeki varlıklar birbirlerini hissetsin, birbirlerini tatsınlar ancak bu böyle anlaşılır. Şimdi kadın kadınlığını, erkek de erkekliğini yaptığı zaman erkeğin ve kadının ne olduğu anlaşılabilir. Eğer bu olmazsa varlık alemi ortadan kalkar ve varoluşun anlamı kalmaz. Oradaki ibadetin namaz gitmek, hacca gitmek, oruç tutmakla ilgisi yok. İbadet hayatın içindeki faaliyetlerle ilgilidir. Şeytana, karuna ibadetten bahseder Kur'an. Diğerlerinin ismi nüsugtur, ritüeldir. İbadet hak, hukuk, adalet, paylaşım ve bölüşümdür."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.08.2014 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
koray 2014-08-21 13:37:52

Ihsan hocaya katiliyorum dogru bir tespid.ibadet calismaktir gelismektir hosgorulu olup tum varliklara ayni gozle bakmaktir

Avatar
koyu mavi 2014-08-21 20:44:18

i̇hsan hoca çok açık anlatmış. i̇badet demek insan için insan olmanın gereklerini "yapmak" tır. bu çok kolay mı geliyor size. o zaman deneyin görün bakalım insan olmanın gereklerini yapabiliyor musunuz.

Avatar
mehmet 2014-08-21 22:16:08

bence bu adam şeytanın yeryüzündeki 1 numaralı adamı......

Avatar
gklnc @ocevik 2014-08-21 18:58:48

ihsan hocanın açıklamasından yola çıkarak, "görünen ve görünmeyen ne varsa, cehennemi onlardan hak edenlerle dolduracağım" demiş oluyor.

Avatar
mehmet 2014-08-21 22:10:46

müslümanların ibadetleri için ritüel ifadesinin kullanılması hiç yakışık almıyor. bu adam hep bu ifadeyi kullanıyor. ritüel denilince islam dışı dinlerde yapılan dini törenler akla gelmektedir. namaz kılmak, oruç tutmak ritüeldir demek kesinlikle hatalı ve art niyete kullanılan bir ifadedir.

Avatar
furkan 2014-08-22 18:04:23

Merhaba bence bu ayetten sonra sirulmasi gereken soru bir tanrının ister ibadetten kasıt namaz oruç olsun ister varlığını tamamlamak uzre insana bicilen ortak misyonu icra etmek yani ideal insan olmak paradigmasi olsun burada ben tanrinin sonucunu bildiği bir deneyi neden yaptigidir yapti diyelim elde edeceği veriler doğrultusunda ödül ve cezadan bahsedilemez.Saygılar.

Avatar
Mehmet DURAN 2014-08-21 14:52:07

konu ayette bahsi geçen "i̇nsan açısından i̇badet", insan eylemi demekten ibarettir. dolayısıyla, sayın eliaçık'ın "maksat" biçimindeki açıklamasına kıs men katılamıyorum. detaylı açılama aşağıdai bağlantıdadır.
http://gurbettiki-vekil.blogspot.com.tr/

Avatar
bir kul 2014-08-21 23:31:43

Allah zaten kendisine ibadet eden onun şanını yücelten melekleri varken neden insanı yarattı? bunu düşünürseniz tüm sorular çözülür bu ayette ibadetten maksat oruç namaz değil oruç namaz insanın gelişimi için gereklidir ibadet genel anlamda değer üretmektir yani insan değer üretmek için yaratılmıştır oruç namaz... gibi ibadetler ise insanı bu görevi esnasında korumak ve geliştirmek için gereklidir şarttır.. doğrusunu Allah bilir...