METEOROLOJİ AÇIKLADI: DONACAĞIZ

Soğuk ve yağışlı hava cuma gününe kadar sürecek.

09 Ocak 2012 Pazartesi 12:52
METEOROLOJİ AÇIKLADI: DONACAĞIZ

 Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yurdun güney ve batı kesimlerinin halen Orta Akdeniz'den gelen yağışlı sistemin etkisi altında bulunduğunu açıkladı.

Yapılan son değerlendirmelere göre, bu yağışlara ilave olarak, akşam saatlerinden itibaren Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı hava ile birlikte, yağışların iç ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kara dönüşmesi beklendiği açıklandı. Soğuk ve yağışlı havanın Perşembe günü kuzey, iç ve doğu bölgelerde, Cuma günü doğu kesimlerde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.
(09.01.2012 Pazartesi) Trakya dışında tüm yurdun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Adıyaman'da kuvvetli olmak üzere kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusunda yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Akdeniz kıyıları ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor. Trakya ile iç ve doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.
10.01.2012 (Salı) günü: Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Muğla, Giresun, Bingöl ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Giresun çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Antalya'nın doğu ilçelerinde aşırı, Antalya merkez, Ankara'nın güney ve doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Isparta, Konya Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Yozgat, Amasya, Sinop ve Samsun çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Marmara ve Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Batı Akdeniz kıyıları ile İç Anadolu'nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor. Trakya ile İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
11.01.2012 (Çarşamba) günü: Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Kırklareli, Şırnak, Bingöl, Muş ve Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Sakarya, Düzce, Zonguldak, Karabük, Çorum, Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olmak üzere karla karışık yağmur ve kar, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Giresun çevrelerinde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege'de kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor. Marmara ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
Soğuk ve yağışlı havanın Perşembe günü (12.01.2012) kuzey, iç ve doğu bölgelerde, Cuma günü (13.01.2012) doğu kesimlerde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.
Hafta başından itibaren etkili olacak kar yağışının, Salı günü güney ve batı bölgelerde etkili olacak kuvvetli yağışın, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri hava sıcaklığının hissedilir derece azalmasıyla iç ve batı bölgelerde etkili olacak kuvvetli buzlanma ve don olayının oluşturabileceği muhtemel olumsuzluklara karşı (Ani sel, Su baskını, Ulaşımda aksamalar, gribal enfeksiyon riski, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

tncyhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol