banner1700

'KANDIRIYORLAR, ONLAR ORUCU BOZMAZ'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, Ramazan ayı ve oruçla ilgili kendisine yöneltilen sorulara yine çarpıcı bir yanıt verdi.

'KANDIRIYORLAR, ONLAR ORUCU BOZMAZ'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, Ramazan ayı ve oruçla ilgili kendisine yöneltilen sorulara yine çarpıcı bir yanıt verdi.

25 Mayıs 2018 Cuma 00:46

KRT'deki programında vatandaşların kendisine yönelttiği, 'Sakız çiğnemek, ağda yaptırmak orucu bozar mı?' şeklindeki soruları cevaplayan Eliaçık hoca, " Bu konu aslında dinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyor. İnsanlar bunu dini sanıyor" ifadelerini kullandı.

 " Ne sakız bozar orucu ne ağda yaptırmak" diyen Eliaçık hoca şunları söyledi: " Ama yalan söylemek orucu bozar. Gıybet etmek orucu bozar. Gıybet etmeyin, yalan söylemeyin. Kapı önünde oturup, pencereye, balkona çıkıp, komşunuzla geleni gideni çekiştirirseniz orucunuz bozulur. Boşuna oruç tutmayın. Boşuna aç kalmayın. Kendini tutmayı bilmiyorsun daha. Ahlaki ihlaller orucu bozar. Komşunun kızına şehvetle bakmak orucu bozar. Kendi kızkardeşin gibi bakacaksın. Dürüstlüğe, doğruluğa uymayan şeyler orucu bozar. Bunları yapıyorsan boşuna oruç tutma. İstersen kırk tane sakız çiğne, istersen ağda yap manasız. Onlar orucu bozmaz, günah da değildir. Oyun da seyret, film de indir ama içini temiz tut, dürüst ol, yalan söyleme, gıybet etme, başkasına ait olan şeyi alma, alın teri dökmediğin şeyi sahiplenme, bunları yaparsan oruç kalmaz. Oruç sana bunları yaptırmalı zaten. Ama insanları böyle şeylerle uyuşturuyorlar. Bu sorulara televizyon ekranlarından cevap veren hocalar, karşılığında milyarları alıyor ve karınlarını ateşle dolduruyorlar. Bir defa bırak başkasının orucunun ne olup olmadığını söylemeyi senin orucun gitti efendi. Sen buna rağmen nasıl kalkıp millete fetva veriyorsun. Parayla din anlatılmaz. Parayla namaz kıldırılmaz. Namaz o işi bilen herhangi birinin öne geçmesiyle eda edilir. Parayla Allah'ın kitabı okunamaz. Velev ki yaptın, ihtiyacından fazlasını vermek zorundasın. Aksi halde hepsi daglanacaktır Tevbe 34-35. ayete göre. Siz bunu bir kenara bırakıp, milleti uyuşturuyorsunuz. Şimdi durum böyle olunca sizin müşriklerden bir farkınız kalmıyor çünkü onlarda bunu yapıyorlardı." 
 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 27.05.2018 04:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol