banner1716

İZMİR'DE UÇAK DÜŞTÜ!

Askeri eğitim uçağı, Güzelbahçe İlçesi'nde denize düştü! Pliotlar ise maalesef...

14 Temmuz 2011 Perşembe 15:13
İZMİR'DE UÇAK DÜŞTÜ!
 İZMİR'deki Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan bugün öğle saatlerinde eğitim uçuşu için havalanan T-37 tipi askeri eğitim uçağı, Güzelbahçe İlçesi'nde denize düştü.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçak kalkıştan kıza bir süre sonra irtifa kaybederek, Güzelbahçe'de kıyıya 30 metre uçakta denize çakıldı. İçinde henüz rütbeleri ve kimlikleri açıklanmayan bir öğretmen ve bir öğrenci pilotun uçak düşmeden önce fırlatma koltuğu ile uçağı terkedemedikleri belirtildi.

Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye arama kurtarma helikopterleri ve sivil savunma ekipleri sevk edildi. Balık adamlar uçağı deniz dibinde arama çalışmalarına başladı.

Türk Hava Kuvvetleri'nde başlangıç jet uçağı olarak kullanılan T-37'ler, 1964 yılında hizmete girdi. Bu uçaklar, Ankara merkezli Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAİ) Tesisleri'nde üretilen Güney Koreli KAI şirketinin tasarımı pervaneli KT-1 tipi uçaklarla değiştiriliyor.

PİLOTLAR UÇAĞIN BİNALERİN ÜZERİNE DÜŞMESİ SON ANDA ÖNLEDİ

İzmir'de Güzelbahçe açıklarında düşen askeri T-37 tipi jet eğitim uçağının son anda denize doğru döndüğü ortaya çıktı. 

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kalkan T-37 tipi jet eğitim uçağı, İzmir Körfezi'ni katettikten sonra muhtemel teknik bir arıza nedeniyle kalkış yaptığı Çiğli'ye dönmeye karar verdi. Bu sırada uçak Güzelbahçe üzerinde hızla irtifa kaybetmeye başladı. Pilotlar olası bir facianın önlenmesi için uçağı son anda denize doğru yönlendirdi. T-37 tipi eğiim uçağı, sahilden 30 metre açığa denize vurdu. Bu sırada son ana kadar uçağı yönlendirmeye çalışan pilotlar fırlatma koltuğunu kullanamadı. Bölgeye hemen arama kurtarma helikopteri sevk edilirken, Deniz Polisi ile Sahil Güvenlik de uçağın düştüğü alana geldi. 

En son 5 Mart 2007 tarihinde aynı tip uçak Manisa'da düşmüş, olayda Teğmen Barış Çakır şehit olmuştu.

Jet motorlu, Amerikan Cessna şirketinin imalatı T-37'ler, Türk Hava Kuvvetleri'nde jet başlangıç uçuş eğitiminde kullanılıyor. Çiğli'deki 122. Filo'da görev yapan uçaklar, Güney Koreli KAI şirketinin imalatı pervaneli KT-1'lerle değiştiriliyor. Bu uçakların üretimi Ankara'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tesislerinde gerçekleştiriliyor.

T-37 ile temel jet eğitimini 122'nci Filo'da bitiren pilot adayı teğmenler, daha sonra T-38 uçakları ile uçuş eğitimlerini tamamlayarak pilot brövesi almaya hak kazanıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Mürettebat: 2 (1 öğretmen pilot, 1 öğrenci pilot)

Motor: 2 adet J69-T-25 turbojet

Kanat Açıklığı: 10.32 metre

Gövde Uzunluğu: 8.92 metre

Yükseklik: 2.79 metre

Boş Ağırlık: 1.840 kg

Azami Kalkış Ağırlığı: 2.980 kg

Maksimum Hızı: 685 km/saat

Seyir İrtifası: 7.620 metre

Menzili: 1.500 km

VALİ KIRAÇ: ACIMIZ VAR

İzmir Valisi Cahit Kıraç ile Çiğli 2’inci Ana Jet Üssü’nden Hava Tümgeneral Hasan Küçükakyüz ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, askeri eğitim uçağının düştüğü yere gelerek arama çalışmalarını izledi.

Üzüntülü olduklarını belirten İzmir Valisi Cahit Kıraç, “Çiğli Üssü’nden kalkan eğitim uçağı, Güzelbahçe sahilinde denize düştü. Şu an için uçağın enkazına ulaşılmış değil. Parçalar var, ancak henüz uçağın enkazına ulaşılamadı. Sahil güvenlik, deniz polisi ekipleri, dalgıçlar, Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’ndaki balıkçı tekneleri arama çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Çiğli'den havalandıktan sonra saat 11.41'de Güzelbahçe'de denize çakılan uçakta öğretmen pilot yüzbaşı ile pilot teğmenin bulunduğunu belirten Vali Kıraç, "Enkazın içinde olduklarını düşünüyoruz. Acımız var. Düşüş nedeni ile ilgili açıklama yapmak için şu an çok erken. Önceliğimiz enkaza ve pilotlarımıza ulaşmak. Sonrasında düşüş nedeni yapılacak incelemeyle ortaya çıkar” diye konuştu.

GENELKURMAY AÇIKLAMASI

Uçağın düştüğü yerin dibinin balçık, suyun da bulanık olduğu, bu yüzden arama kurtarma çalışmalarında henüz uçağın enkazına ve pilotlara ulaşılamadığı öğrenildi.

Bu arada kaza, Genelkurmay internet sitesinden duyuruldu. Duyuruda, “Çiğli 2’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait T-37C uçağı 14 Temmuz perşembe günü saat 11.41’de eğitim uçuşu esnasında Urla yakınlarında düşmüştür. Uçakta bulunan öğretmen pilot ve pilot adayı için arama-kurtarma faaliyetleri devam etmektedir” denildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol