İZMİR FELÇ OLDU!

İzmir’de etkili olan sağanak yağış, kentte trafik başta olmak üzere yaşamı olumsuz yönde etkiledi.

25 Kasım 2013 Pazartesi 13:18
İZMİR FELÇ OLDU!

 Yağmur nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini su basarken, iletişimde aksaklıklar yaşandı, yollar göle döndü, derelerinde çoğu taştı, vatandaşlar isyan etti.

Bugün, saat 04.00 sıralarında başlayan sağanak yağış, haftanın ilk gününün yoğunluğuyla birleşince yaşamı adeta durdurdu. Özellikle saat 07.00’den itibaren şiddetlenen sağanak yağış, tüm kenti etkilerken, işyerine gitmek isteyen çok sayıda vatandaş yollarda kaldı. Yollar ve caddelerin göle dönmesi nedeniyle özellikle Ankara yolu, Altınyol, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Yeşildere yolu ve Talatpaşa Bulvarı’nda trafik tıkandı. Araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, Yeşildere yolu’nda trafik Halide Edip Adıvar Caddesi’ne yönlendirildi, Tepecik köprü altı ve Şehitler Caddesi trafiğe kapatıldı. Konak Alt Geçit’te suyun yükselmesinden dolayı trafik aksayarak devam etti. 

Çınarlı Yunuslar Tim Amirliği önündeki alt geçiti ve Basmane Garı’nı da su bastı. Trafiğin tüm kent genelinde durması nedeniyle vatandaşlar, otobüs duraklarında kalabalık oluşturdu. Vatandaşların İZBAN Metrosu’nu kullanması nedeniyle vagonlarda izdiham yaşandı. Bazen metro seferlerinde de aksamalar yaşandı. Trafik yoğunluğuna hasarlı kazaya karışan veya suya girdiği için yolda kalan araçlar eklenince kentte hayat neredeyse durdu. 

İTFAİYEYE ULAŞILAMADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bir bölümüde, Meles deresinin yükselmesi nedeniyle yağmurdan nasibini aldı, su bastı. Kent içindeki yağmur sularının toplandığı en büyük dere olan Meles’in denizle buluştuğu noktada taşmanın eşiğine gelmesi yetkileri alarma geçirdi. Şehitler Caddesi zaman zaman trafiğe kapatıldı. Meles çayının Yeşildere bölümünde taşması nedeniyle dere kenarındaki evler de su altında kaldı. Yağmurdan etkilenen enerji hatları nedeniyle iletişimde de sorun yaşandı. İnternet zaman zaman kesilirken, AKS 110 İtfaiye’nin santraline ulaşılamadı. Çok sayıda ev ve işyerinin su bastığı, mazgalların patladığı kentte perişan olan vatandaşlar, yağmurdan korunmak için ilginç yollara başvurdu, kendi imkanlarıyla da suları tahliye etmeye çalıştı.

SEFERİHİSAR YAĞMURA TESLİM 
İzmir’in sakinşehir unvanlı ilçesi Seferihisar’a bugün saat 05.00 ile 09.00 satleri arasında metrakareye 83.4 metrekare yağmur düştü. İzmir’in ilçeleri arasında en çok yağış alan yer olan Seferihisar’da Camikebir, Çolak İbrahim Bey ve Turabiye Mahalleri’ndeki İZSU tarafından daha önce ıslah edilen dört derenin taşması nedeniyle cadde ve sokaklar dereye döndü. İlçe merkezindeki onlarca ev ve işyerin su bastı. Seferihisar Belediyesi ve Kapalı Pazaryeri’nin çevresi suyla doldu. Tahiye çalışmaları sürerken, uzun süre belediye giriş-çıkış yapılamadı. Camikebir Mahallesi’ndeki Atalay Kent Sitesi bahçe ve istinat duvarı sel suları nedeniyle park halindeki iki otomobil üzerine yıkıldı. Otomobilerde maddi hasar meydana geldi. Derelerden gelen sular nedeniyle eferihisar-İzmir Karayolu 1.5 saat süreyle trafiğe kapatıldı. Trafik geçici olarak yolun diğer bölümünden çifti yönlü olarak verildi. Sığacık, Ulamış ve Tepecik Mahalleri’nde cadde ve sokaklar dereye döndü. İZSU, cadde ve sokaklardaki tıkanan rögarların açılması için çalışmalarını sürdürken, vatandaşlarda kendi imkanmlarıyla evlerine giren suyun tahliyesine başladı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA
Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İtfaiye Daire Başkanlığı, Fen İşleri ve İZBETON'a bağlı ekipler, 670 personel, 192 araç, 92 motopomp, 42 iş makinesi, 18 kamyon, 19 iş makinesi, 5 vinç, 4 adet vinçli kamyon, 29 kanal aracı ve 24 çekiciyle kentin kritik noktalarında çalıştığı açıklandı. Çalışmalarda İZSU’ya kanal temizleme hizmeti veren müteahhitlerin ekipmanları da kullanılıyor.

REKOR YAĞMUR
İzmir Meteroloji Bölge Müdürü Murat Şahin, Kıyı Ege ve İzmir’de, bir gün öncesi tahminlerinde olduğu gibi kuvvetli ve şiddetli yağışların etkili olduğunu açıkladı. Şahin, saat 05.00 ile 09.00 arasında Seferihisar’da metrekareye 83,4 kilogram, İzmir Güzelyalı’da ise 53,6 kilogramla şiddetli sınıfa giren yağış gerçekleştiğini, yağışların perşembe günü kesileceğini açıkladı.

Meteroloji Bölge Müdürlüğü ölçümlerine göre en şiddetli yağış Seferihisar’da metrekareye 83,4 kilogrem ile gerçekleşirken, Menderes’te 58,4 kg, Aliağa’da 56,2 kg, Güzelyalı’da 53,5kg, Bornova’da 42,1kg, Urla’da 41,6 kg, Dikili’de 49 klg, Bergama’de 41,8kg, Menemen’de 33,8 kg, Çiğli’de 29,4 kg,Manisa’da 23,2 kg yağış gerçekleşti.

Bölge Müdürü şahin, 20-50 kg arası yağışın kuvvetli, 50’ni üzerisinin şiddetli yağışa girdiğini belirterek bir gün önceki tahminlerde bu uyarıyı yaptıklarını söyledi. Bugün yağışların kuvvetli ve şiddetli olarak Aydın, Manisa, Çanakkele, Balıkesir ve İzmir’de devam etmesini beklediklerini belirten Şahin, etkili yağışın Salı günü de süreceğini açıkladı. Şahin, Çarşamba günü kuvvetli etkisini yitirip orta düzeye inecek yağışların perşembe günü bölgeyi terkedeceğini söyledi.yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.11.2013 13:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol