banner1700

'İzmir Depremi Çok Şanslı Atladıldı Çünkü...'

İzmir depreminin etkilerini ANKA'ya değerlendiren İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, artçı deprem riskine dikkat çekerek İzmirlileri hasarlı binalara asla girmemeleri konusunda uyardı...

31 Ekim 2020 Cumartesi 12:25
'İzmir Depremi Çok Şanslı Atladıldı Çünkü...'

İzmir depreminin etkilerini ANKA'ya değerlendiren İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, artçı deprem riskine dikkat çekerek İzmirlileri hasarlı binalara asla girmemeleri konusunda uyardı. Depremin büyüklüğüne göre düşük şiddetle gerçekleştiğini belirten Taşkın, "Yer hareketleri çok düşük. Çok şanslı atlatılmış bir deprem. Eğer 6.6 hatta 6.9 doğruysa, oluşturduğu yer hareketleri, denizde ve biraz açıkta olması, daha iyi zeminli bir yamaçta olması itibariyle şanslı atlatılmış bir deprem bu" tespiti yaptı.

HASARLI BİNAYA ASLA GİRİLMEMELİ

Doç. Dr. Beyza Taşkın, artçı depremlere karşı uyardı:

“İzmirliler, bir kere binalarında herhangi bir hasar, çatlak görüyorlarsa ve uzman değillerse, uzman bir inşaat mühendisi değillerse, ve binalarında çatlak görüyorlarsa, binasından uzak duracak. ‘5 dakika içeri girip bir şeyimi alayım’ bile demeyecek. Şu aşama artçı depremlerin oluşacağı bir aşama. İlk bir ayda çok sık artçı deprem olur, ilk bir haftada ise çok yoğun olur bunlar. 6.9’luk bir depremin, 5.9, 6.0’a kadar artçıları olacaktır. Bunlar çok sayıda olmaz ama bir tane iki tane yüksek büyüklüğe sahip artçıları olur. Bunun ne zaman olacağı belli olmadığı için iki dakika evime gireyim dendiği anda bu olabilir. Özellikle ilk bir hafta çok tehlikeli. Bir yıl bir büçük yıl sallanır, yıkıcı niteliğini de azaltır. Bu böyledir. Van’da da böyle olmuştur.”

“CANINIZI DEPREMDE KURTARIP COVİD’DEN KAYBETMEYİN”

Depremin Covid-19 salgını döneminde yaşandığına da dikkat çeken Taşkın, “Pandemi var, muhakkak oralara maske gönderilecektir. Çok sıkı yardımlar gidecektir. Bölge şehir merkezlerinin birbirlerine ulaşım olarak çok yakın olduğu, iyi yolların olduğu, mevsimin de iyi olduğu bir bölge. Dolayısıyla yardım oralara çok hızlı bir şekilde iletilecektir. Buna maske de dahil. Maskeden vazgeçmemek lazım. Canınızı depremde kurtarıp Covid’den kaybetmemelisiniz. Şu anda aciliyet arama kurtarma çalışmalarında, can güvenliğinde. Ekranlardan izliyoruz maske falan tabii ki yok. Kurtaranlar ayrı, etrafta izleyenler ayrı. Öncelikle bunu bir ortaya koymak gerekiyor. Dikkatli olmak gerekiyor. Uzman değilseniz hasar gördüğünüz, çatlak gördüğünüz binalara girilmemesi gerekiyor” dedi.

“ÇOK ŞANSLI ATLATILMIŞ BİR DEPREM”

Depremin büyüklüğüne göre çok daha az şiddetli gerçekleştiğini vurgulayan Taşkın, “Ben çok fazla bina görmüyorum. Bayraklı’da tipik birkaç tane göçen bina var. 6.9 büyüklüğünde 17 bina çöküyorsa, Türkiye bu işi kıvırmış demektir. Bence işte olay o değil. Yer hareketleri çok düşük. Çok şanslı atlatılmış bir deprem. Eğer 6.6 hatta 6.9 doğruysa, oluşturduğu yer hareketleri itibariyle, denizde ve biraz açıkta olması itibariyle, nispeten Seferihisar, Özdere bir tık daha iyi zeminli bir yamaçta olması itibariyle şanslı atlatılmış bir deprem bu. Çok daha berbat şeyler olabilirdi” diye konuştu.

“ZEMİN ÇOK ÖNEMLİ”

1992 Erzincan ve 1995 Afyon Dinar depremlerinin yıkıcı sonuçlarını hatırlatan Taşkın, yer hareketlerinin ve zeminin belirleyici olduğunu söyledi:

“Erzincan depremi, 6.9’du. Erzincan dağıldı gitti. 1995 Afyon Dinar depremi 6.0’dı sadece ama dağıttı gitti. Çünkü yer hareketleri çok yüksekti. Zeminle de çok alakalı olmakla birlikte… Burada yer hareketlerinin ivme düzeyleri çok düşük. O yüzden hasar az diye düşünüyorum. Avcılar’da bir dandik binanın kolonunda çatlak olmuş. KRT TV’de gördüm ben. Hakikaten boşaltmışlar binayı. Avcılar bu kadar dandik bir yer. Bunu da belirtmek gerekir. Zemin burada çok önemli.”

"AFAD'DAN REVİZE BEKLİYORUM"

AFAD tarafından depremin büyüklüğünün 6.6 olarak açıklandığını hatırlatan Taşkın, “6.6, net midir? İlksel çözümlerde böyle bir takım hata payları olabilir. Kırılan fayın uzunluğu ile alakalı bir büyüklük bu. Moment büyüklüğü veriyorlar. ABD’deb USDS 7 dedi, AB Meteoroloji merkezi 6.9 dedi. Birisi yüzey dalgası veriyor ona göre mantitüd veriyor, öbürü yerelden ölçüyor. 6.6 değil herhalde bu. 6.9 gibi bir revize bekliyorum açıkçası” değerlendirmesi yaptı.

Büyüklüğün çok önemli olmadığını belirten Taşkın, “Binalar büyüklüğe göre yıkılmıyor ki, yer ivmesine göre yıkılıyor. 6.6 için bile çok düşük ivmeler var. Kaldı ki 6.9’a göre, eğer AFAD’ın yayımladığı istasyon kayıt bilgileri doğruysa, ivmeler neyse ki oldukça düşük. Eğer normal şartlarda bu büyüklükteki bir depremde beklenen ivme düzeyleri olsaydı, İzmir dağılırdı. Şu an tek tük binalar sayıyoruz” dedi.

HASAR TESPİT SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK

Taşkın, yapılardaki hasar tespit süreci ile ilgili de şu bilgileri verdi:

“Arama kurtarma faaliyetleri 3 gün içerisinde bitiyor. Diğer yandan, gözlemsel olarak hasarın en çok olduğu yerden başlayarak gezecekler. Bir hasar tespit formu var. O formu dolduracaklar. Sonrasında hasara karar verecekler: ağır hasarlı, orta hasarlı, az hasarlı veya hasarsız. Hasar tespitinde dört skala vardır. Buna göre ön hasar tespit listeleri askıya çıkar, onun bir aylık bir itiraz süresi vardır. İtirazdan sonra tekrar değerlendirmelerin ardından kesinleşmiş hasar tespitleri ilan olunur. Buna göre ağır hasarlı yapı sahibi vatandaşlar 'hak sahibi' ünvanı kazanarak devletin yapacağı afet konutlarından yararlanma hakkı kazanırlar. Orta hasarlı binalar güçlendirilmeden kullanılamaz. Bu binaların yıkılarak yeniden yapılması ya da mühendislik kurallarına uygun onarılarak güçlendirilmesi gerekir. Bunun için de devlet kanuna göre kaynak sağlar. Az hasarlı binalara da bir onarım yardımı yapılır. Onarımlarını yaparak kullanmaya devam ederler.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 31.10.2020 12:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol