banner1700

HAKKI DEVRİM YAŞAMINI YİTİRDİ...

Gazeteci ve yayımcı Hakkı Devrim, 87 yaşında yaşamını yitirdi.

HAKKI DEVRİM YAŞAMINI YİTİRDİ...

Gazeteci ve yayımcı Hakkı Devrim, 87 yaşında yaşamını yitirdi.

15 Haziran 2016 Çarşamba 13:50
HAKKI DEVRİM YAŞAMINI YİTİRDİ...
Duayen gazeteci ve yayıncı Hakkı Devrim bugün sabah saatlerinde 87 yaşında hayata veda etti. Hakkı Devrim'in yaşamını yitirdiği haberleri üzerine açıklama yapan oğlu Serdar Devrim babasının vefat ettiğini doğrulayarak saat 10:00 sularında hayatını kaybettiğini belirtti. 

Duayen gazeteci Hakkı Devrim'in oğlu gazeteci Serdar Devrim, babasının saat 10.00 sıralarında evinde vefat ettiğini söyledi. Bir süredir kanser ve yaşlılığa bağlı hastalıklardan dolayı tedavi gören Hakkı Devrim'in cenazesi,yarın Levent Camisi'nde öğle namazına mütakip kılınacak cenaze namazının ardından Kilyos'taki aile mezarlığında defnedilecek.

HAKKI DEVRİM KİMDİR? 

Hakkı Devrim 1947 yılında Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirerek 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Meslek hayatına 1950-1954 yılları arasında İstanbul Radyosu söz ve temsil yayınlarında reji asistanı olarak başladı.

Hakkı Devrim, gazeteciliğe, 1952 yılında Son Saat'te röportaj yazarılarıyla başladı. Devrim sonraları Tercüman, Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres ve Tasvir gazetelerinde çeşitkli görevlerde meslek hayatını sürdürdü. 

Devrim, 1973 yılında, arkadaşlarıyla birlikte Kaynak Kitaplar Yayınevi'ni kurdu. Bir süre basın-yayın dünyasından uzaklaştıktan sonra 1990'da Doğan Yayın Grubu'nda gazeteciliğe döndü ve tanıtım (promosyon) programlarında yer alan ansiklopedilerin hazırlanmasına katıldı. Daha sonraları, AD Kitapçılık'ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışan Hakkı Devrim, 1995'te Posta'da Telaynak köşesini yazdı. 


[Haber görseli]


Hakkı Devrim, Yeni Sabah'ta genel yayın yönetmenliği yaptı; "Fısıltı" köşesinin yazarıydı. 1965'te Meydan Dergisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Meydan Larousse ansiklopedisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı.

Hakkı Devrim, "Hakkıyla Sohbet" ve "Günbegün" adıyla TV sohbet programları yaptı. 2005-2011 yılları arası Okan Bayülgen'in birçok programlarında daimi konuk olmuştur. 

Devrim, ayrıca uzun yıllar Radikal'de köşe yazarlığı (Cihannüma) yaptı. 26 Nisan 2008'de eşi Gülseren Devrim'i toprağa verdi. Gazeteci ve yayımcı Hakkı Devrim, 87 yaşında yaşamını yitirdi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 15.06.2016 13:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol