banner1700

'HACCA DOLMUŞLA GİDEBİLİRSİNİZ'

Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, "Böyle giderse çok kısa zamanda Afrika Akdeniz'e o kadar yaklaşır ki Hacca bile dolmuşla gidebilirsiniz"

'HACCA DOLMUŞLA GİDEBİLİRSİNİZ'

Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, "Böyle giderse çok kısa zamanda Afrika Akdeniz'e o kadar yaklaşır ki Hacca bile dolmuşla gidebilirsiniz"

25 Eylül 2014 Perşembe 18:43
'HACCA DOLMUŞLA GİDEBİLİRSİNİZ'

 Bodrum'da yılbaşından bu yana bin 78 deprem meydana geldi. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Uydu ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü Yer Bilimleri ve Mühendisliği Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, Marmaris Bozburun'daki magma tabakasının harekete geçtiğini, bölgedeki hareketliliği incelemek için araştırma başlatıldığını söyledi.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, Prof. Dr. Ecevitoğlu, Marmaris ile Bodrum arasındaki bölgede karadan ve denizden 2015 Mayısında başlatılacak 'Bozburun-Bodrum Deprem Fay Hatları Araştırması Projesi' hakkında bilgi verdi.
 
Sualtı Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün Bodrum'un Yalıkavak Mahallesi'ndeki merkezinde düzenlenen toplantıda, Ecevitoğlu yaklaşık 3 milyon dolara mal olacak projenin 2015 yılının Mayıs ayında başlayacağını ve 3 yıl süreceğini belirterek, "Bodrum'da yılbaşından bu yana 1078 deprem meydana geldi. Geçmiş yıllara oranla Bozburun ile Akbük, Kara Ada, Bodrum ve Yunanistan'a ait İstanköy Adası arasındaki fay hattında büyük bir hareketlilik var. Böyle giderse çok kısa zamanda Afrika Akdeniz'e o kadar yaklaşır ki Hacca bile dolmuşla gidebilirsiniz" dedi.
 
Marmaris Bozburun'da magma tabakası harekete geçti
 
Bozburun'daki magmanın harekete geçtiğini söyleyen Ecevitoğlu şöyle dedi:
 
"Bölgedeki hareketlilik, M.Ö.200-2000 bin yılları arasında oluşan şiddetli depremlerden önce meydana gelen sık ve küçük depremlere benziyor, ancak bölgede şu anda 4.1'in üzerinde deprem beklemiyoruz. Sadece bizim için çok önemli olan Bozburun'un altında 10 kilometre derinlikte 16 kilometre uzunluğunda ve 8 kilometre genişliğindeki magma tabakasının harekete geçmiş olmasıdır.
 
Bu magma tabakasının hareketliliği depremleri artırıyor. Ayrıca Kara Ada'daki dünyaca ünlü ılıcanın da suyundaki sürekli ısı değişikliği fay hattının hareketliliğini ortaya koyuyor. Tüm bu hareketliliği meydana getiren fay hattını denizden incelemek için geliştireceğimiz robotlarla su tabanına çıkan lavlar izlenecek, numuneler alınacak, sudaki ani ısı değişiklikleri kaydedilecek. Üç yıl sürecek proje ile ilgili Yunan adalarının kapsamı için Yunanistan hükümeti ile temasa geçtik ancak şu ana kadar olumlu bir yanıt alamadık" ifadelerini kullandı.
 

"Afrika koşar adım Ege ve Akdeniz'e yaklaşıyor"
 
"Kızarmış ekmek üzerindeki tereyağı"nı andıran Afrika'nın sürekli Akdeniz'e doğru kayması nedeniyle her yıl 2,5 cm den daha fazla yaklaştığını aktaran Ecevitoğlu, "Afrika kıtasının hareketliliği Anadolu toprağını sıkıştırıyor. Ege ve Akdeniz'in altındaki katmanlar göçükler oluşunca küçük ama bu sık depremler meydana geliyor. Afrika kıtası koşar adım Anadolu'ya yaklaşıyor ne zaman olur bilinmez, ama bu yaklaşma devam ederse yakında Hacca dolmuşla gidilip gelinir. Bodrum bölgesinde yılbaşından bu yana 1078 deprem meydana geldi. Bölgede M.Ö.200-2000 yılları arasında oluşan 8-9 şiddetindeki depremlerden öncede böyle sık, ama küçük sarsıntılar meydana gelmişti. Şuanda Bodrum bölgesinde büyük bir deprem beklemiyoruz, ama 3-4 bin yıl önce meydana gelen depremlerin başlangıcında olduğu gibi yeni bir döneme girdiğimizin habercisi olabilir diye düşünüyoruz. Bu nedenle Bozburun-Bodrum arasında hareketlenmeyle başlayan fay hattını karadan ve denizden inceleyeceğiz" diye konuştu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.09.2014 18:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol