GERÇEKTEN 'O' OLABİLİR Mİ?

Ankara'da Etnografya Müzesi’ne teslim edilen tarihi incilin, Arami dilindeki Barnabas İncili olduğu öne sürüldü.

24 Şubat 2012 Cuma 10:27
GERÇEKTEN 'O' OLABİLİR Mİ?

 KKTC’de 2000 yılında bir kaçakçılık operasyonunda ele geçirildikten sonra; 12 yıl önce polis, ardından adliye emanetinde tutulduktan sonra geçen ay Etnografya Müzesi’ne teslim edilen el yazması İncil’in, ilk incelemelerin ardından Arami dilinde yazılan ünlü Barnabas İncili olabileceği ihtimali gündeme geldi.


Tespit için laboratuvar ortamı da dahil kapsamlı bir çalışma başlatılırken, Vatikan’ın istediği İncil’in Etnografya Müzesi’nde sergilenmesinin planlandığı açıklandı.

Katolik Kilisesi yasaklamış

Vikipedi’de Barnabas İncili için şöyle deniliyor: Roma Katolik Kilisesi tarafından yasaklanan incillerden birisi. Asıl adı Yusuf olan, İsa’nın öğrencilerinden Barnabas tarafından yazıldığı iddia ediliyor. Barnabas İncili’nde teslis inancı reddedilmiş ve İsa’nın ilahlığı kabul edilmemiş. İkinci olarak, Barnabas İncili’nde İbrahim tarafından kurban edilmek istenen kişi İsmail olarak gösterilmiştir. Oysa ki Hıristiyanlık inancında İbrahım’in İshak’ı kurban etmek istediği benimsenmiştir. Barnabas İncili’nin yasaklanması 325 yılında gerçekleşmiştir. Bazı kişilerin iddialarına göre İznik Konsili’nin toplanmasından çıkan karar doğrultusunda teslis inancı resmÓyetleştirilip Katolik Kilisesi için o ana kadar yazılan üçyüz farklı İncil’den sadece teslis inancını benimseyen dört tanesi kullanılmak üzere seçilerek diğer bütün incillerin yok edilmesi kararı verilmiştir. Barnabas İncili de bu yasaklanıp yok edilen İncillerin içerisinde bulunmaktadır fakat bu iddia herhangi bir şekilde kanıtlanamamıştır.
Bugün elde mevcut olan en eski Barnabas İncili nüshası, 1709 yılında Prusya Kralı’nın sarayında danışman olarak çalışan Krimer’in elinde bulunmuş olup İtalyanca olarak yazılmıştır.

Milliyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol