GENELKURMAY YALANLADI...

GENELKURMAY Başkanlığı, basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili 3 ayrı açıklama yaptı. İşte flaş açıklamaların ayrıntıları...

28 Aralık 2011 Çarşamba 13:47
GENELKURMAY YALANLADI...

 TSK internet sitesindeki açıklamaların ilki, 'İnternet Andıcı' davası sanığı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in GATA'da tedavi gördüğü sürede, rapor verilmesi için Prof. Dr. Hv. Tbp. Alb. Sedat Köse'ye baskı yapıldığı iddialarıyla ilgili oldu. TSK yaptığı açıklamada şunları bildirdi:

"1. 26 Aralık 2011 tarihli bir gazetede, 'GATA’da Taşdeler istifası' başlıklı bir haber yayımlanmıştır. Söz konusu haberde, halen GATA’da tedavisi devam eden Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler’e rapor verilmesi için Prof. Hv. Tbp. Alb. Sedat Köse'ye Prof.Hv.Tbp.Tümg. Sadettin Çetiner’in baskı yaptığı ve Prof. Hv. Tbp. Alb. Sedat Köse’nin baskılar neticesinde istifa ettiği gibi gerçek dışı bilgiler yer almıştır.
2. Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, 08 Ağustos 2011 tarihinde GATA Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığına başvurmuş ve aynı tarihte koroner yoğun bakım ünitesine yatırılarak takip ve tedavisine başlanmıştır.
3. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 22 Kasım 2011 tarihli yazısı ile; Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in sağlık sorunlarına ait ayrıntılı rapor gönderilmesi istenmiş ve söz konusu sağlık sorunlarının sanığın savunmasına engel teşkil edip etmediği sorulmuştur.
4. Söz konusu yazıya cevaben, hastanın tedavisini sürdüren Ana Bilim Dallarından ilgili öğretim üyelerinin hazırlamış olduğu rapor 29 Kasım 2011 tarihinde ilgili Başsavcılığa gönderilmiştir.
5. Haberde iddia edildiği şekilde Org. Taşdeler için yeni bir rapor istenmemiştir.
6. İstifa ettiği iddia edilen Prof.Hv.Tbp.Alb. Sedat Köse ve kendisine baskı uyguladığı söylenen Prof.Hv.Tbp.Tümg. Sadettin Çetiner, yukarıda sözü edilen raporu imzalayan öğretim üyelerinden olup, istifa ve baskı iddialarını içeren bahse konu haber tamamen gerçek dışıdır. Prof.Hv.Tbp.Alb. Sedat Köse halen GATA Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkan Vekili olarak görevine devam etmektedir." 
SORUŞTURMA AÇILDI...
TSK internet sitesinde yaptığı ikinci açıklamada, 28 Aralık 2011 tarihli bir gazetede yer alan 'Küstah Teğmenleri kim koruyor' haberiyle, bir sosyal paylaşım sitesinde, hükümet aleyhinde propaganda yapıldığına ve bu teğmenler hakkında soruşturma açılmadığı iddialarına yanıt verilerek, Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2 Aralık'ta adli soruşturma emri verdiğini bildirdi. Açıklamada şu bilgiler yer aldı:
"1. 28 Aralık 2011 tarihli bir gazetede, 'Küstah Teğmenleri kim koruyor?' başlıklı bir habere yer verilmiş, habere konu olay ile ilgili olarak Jandarma Genel Komutanı tarafından bir işlem yapılmadığı iddia edilmiştir.
2. Bahse konu haber gerçeği yansıtmamaktadır.
3. Habere konu olay hakkındaki bilginin Genelkurmay Başkanlığı'na ulaşmasını müteakip, aynı gün konu Jandarma Genel Komutanı'na özel olarak iletilmiş ve Jandarma Genel Komutanı tarafından 02 Aralık 2011 tarihinde adli soruşturma emri verilmiştir. Adli soruşturma halen devam etmektedir. 
TSK'nın intennet sitesinde son olarak, 26 Aralık 2011 tarihli bir gazetede 'Arnavut hastaya işkence gibi ameliyat' başlıklı haberle ilgili açıklama yer aldı. Arnavutluk Askeri Ataşesi ile tedavi giren Osmani'nin yakınlarının, yayınlanan haber hakkında üzüntülerini belirittikleri imzalı yazı konuldu. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:
"1. 26 Aralık 2011 tarihinde bir gazetede, 'Arnavut hastaya işkence gibi ameliyat' başlıklı bir haber yayımlanmıştır.
2. Arnavut hasta Trashgin Osmani 14 Kasım 2011 tarihine kendisine verilen randevuya gelişi esnasında yolda fenalaşmış ve acil olarak GATF Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalında tedavi altına alınmıştır. Müdahale edilmediği takdirde dakikalar içinde ölümle sonuçlanacak solunum arrestisi geçirmesi nedeniyle, aynı gün ameliyatına karar verilmiş ve gerekli prosedürler yerine getirilerek riskli bir ameliyat gerçekleştirilmiştir. Hayat kurtarıcı nitelikteki ameliyat kararı, Göğüs Cerrahisi ve KBB Klinikleri tarafından ortak olarak verilmiştir. Hastanın teyzesi ve Arnavutluk Ataşeliğinde görevli bir subay bu süreçte sürekli olarak hastaya refakat etmişlerdir.
3. Sternum kapatılmasında yanlış olarak kullanıldığı iddia edilen malzeme yaygın olmamakla birlikte birçok klinikte özellikle enfekte sternum kapatılmasında kullanılan CE, FDA, ISO 9001 ve ISO 13485 belgesi olan tıbbi bir malzemedir. Bu hastanın özel durumu nedeniyle, göğüs kafesinin kapatılması işleminde, çelik tel sütürlerin sternumu kesme olasılığı göz önüne alınarak bu malzeme kullanılmıştır. Hastanın halen sternal iyileşmesi devam sürecindedir. Yapılan fizik muayenesinde herhangi bir patoloji tespit edilmemiştir.
4. Hastaya yapılan tüm işlem ve tedaviler, tıbbi ve etik kurallar çerçevesinde tıp ilminin gereklerinin yerine getirilmesinden ibaret olup, haberde iddia edildiği gibi yanlış yapılan bir işlem söz konusu değildir.
5. Hastaya refakat eden teyzesi, dayısı ve Arnavutluk Askeri Ataşesi GATA Eğitim Hastanesinde yapılmakta olan tedaviden çok memnun olduklarını; gazetede çıkan ve asılsız iddialara dayanan gerçek dışı haberden de duydukları rahatsızlığı belirtmişlerdir. İmzalı yazıları EK’tedir." 
(YAZILI EK BELGE NOTU: Hastaya refakat eden teyzesi, dayısı ve Arnavutluk Askeri Ataşesi GATA Eğitim Hastanesine verdikleri imzalı yazı.)

tncyhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol