banner1700

'FARKINDA OLMAYANLAR HÜSRANDADIR'

İhsan Eliaçık hoca, " Ahirete iman, yaşadığımız günü fark ettiğimiz an başlıyor. Akıp giden günlerin farkında olmayanlar hüsrandadır" dedi.

'FARKINDA OLMAYANLAR HÜSRANDADIR'

İhsan Eliaçık hoca, " Ahirete iman, yaşadığımız günü fark ettiğimiz an başlıyor. Akıp giden günlerin farkında olmayanlar hüsrandadır" dedi.

15 Ağustos 2014 Cuma 13:09
'FARKINDA OLMAYANLAR HÜSRANDADIR'

 Ahirete iman kavramına çarpıcı bir bakış açısı getiren Eliaçık hoca, yaşanan günlere dikkat çekti. İşte o değerlendirmeler: " Ahirete iman, nehirlerin denize doğru akması gibi Allah’ın günlerinin (eyyamullah), en son güne (yevmu’l-ahire) doğru aktığına iman oluyor. Yani sabahın öğleye, öğlenin akşama, gecenin gündüze, kışın yaza, bugünün yarına, yarının ertesi güne, ayın ertesi aya, yılın ertesi yıla, yaşamın ölüme, sıhhatin hastalığa, zenginliğin yoksunluğa, kürkün kefene, ağlamanın gülmeye, gülmenin ağlamaya, tarihin geleceğe, dünyanın ahirete doğru akması…Biz bu günleri yaşıyoruz, içindeyiz.

Günlerle birlikte akan biziz.

Demek ki ahirete iman, yaşadığımız günü fark ettiğimiz an başlıyor. Akıp giden günlerin farkında olmayanlar bunun için hüsrandadır. Allah’ın günlerinin içinden geçtiği halde işi son güne bırakmak, ahiret gününü dünyanın sonu ile sınırlayarak “Daha çok var, kim öle kim kala” dercesine ileriye ertelemek hayatı ıskalamak, yaşayan günlere gözünü kapamaktır. Bu, bir insanın nefes alıp verdiği halde havanın veya bir balığın içinde yüzdüğü halde denizin farkında olmaması gibidir. Halbuki günün de sonu var, ömrün de sonu var, sağlığın da sonu var, servetin de sonu var, ağlamanın da sonu var, gülmenin de sonu var…

Bunların sonunu düşünemeyen, dünyanın sonunu düşünse ne olur? Kur’an der ki: “Dünyada kör olan, dünyanın sonunda (ahirette) iki kere kördür.”(İsra; 17/72). Yani Allah’ın yaşayan günlerine (eyâmullaha) kör olan, en son günde (yevmu’l-ahir) zifiri karanlıkta kalakalır…

Yine Kur’an der ki: “Yaşatan da öldüren de, ağlatan da güldüren de, zengin eden de yoksul eden de, erkeği ve dişiyi çift olarak yaratan, sonra yeniden yaratacak olan da O’dur” (Necm; 43-48).


Eski dünya dinleri bunların her birinin ayrı tanrısı olduğuna inanırdı. Cinler, ifritler ve ruhlar bu tanrılar adına insanlara musallat olur; kimini öldürür, kimini ağlatır, kimini erkek, kimini dişi yaratırdı. Bu cinler ve ifritler hayatın içinde cirit atardı. Üstelik bunlarla ilişki içinde olduklarını söyleyen kimileri de insanların korku, acziyet ve umutlarını kullanarak buradan rant devşirirdi. Kur’an işte bu ayetle hepsini silip süpürüyor. Yaşarken, ölürken, doğarken, ağlarken, gülerken, zengin olurken, fakir olurken vs. hayatın her iniş çıkışında, yaşamın her cıvıltısında Allah ile birliktesiniz, kimseden korkmayın diyor.


Öyle ya bugün tüm sanatın, edebiyatın ana konusu yukarıdaki ayette geçen yaşamak, ölmek, ağlamak (hüzün), gülmek (sevinç), erkek-kadın, zenginlik, yoksulluk değil mi? Allah’ın günleri bunlarla geçmiyor mu?


Demek ki bunlardan konuşmak Allah’tan konuşmak demektir! Bunlarla ilişiği kesilmiş bir Allah tasavvurunun içi boştur. Bunlarla içi doldurulmamış bir din gerçek hayat dini değildir…"

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 15.08.2014 13:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
civan yıldırım 2014-08-16 12:22:39

Başta sana sevgi ve sagımız vardı fakat malesef son zamanlarda kürtlere karşı bakışınız bizi size karşı nefrete dönüştürdü özelikle rojavada musulda şengal ışide karşı sesiz kalmanız acebalara sebeb verdi hani anti kapitalistsiniz hani tüm mazlumların yanindaydınız sizdemi mesele kürt olunca susuyorsunz hangi dinde ırķ ayrımı vardı neden bu katliamları yapan ışide karşı eylem yapmıyorsunuz artık sizin hakınizda şunu düşünmeye başladım kendini bir yere getirmek için insanaları kandırmaya çalışan zat olarak görecez

Avatar
hallac 2014-08-16 12:47:32

Civan kardesim yaptigin ayiptir yau adam daha napsin ya da bilmeden yaziorsun. Biraz takip et arkadasim. Adam nerde bi zulum varsa dinine irkina bakmadan en az ses verio nasil insansinizki bole bi adama bunlari soluonuz ben 6 7 senedir taniom ihsan abi gibi deyim yerindeyse delikanli adam neredeyse gormedim. Yemez yedirir yere dusene sopa gelse tutar bu kadar merhametli bi adam tanimasam neyse ayiptir yau bu adama yapmayin bari

Avatar
şiyar mede 2014-08-16 18:54:17

Kürdüm şahidim Şengal deki katliam dahil her türlü zulme maksimum karşı çıkmıştır sözleriyle

Avatar
Dilek Genis 2014-08-17 06:44:15

Takip ediyorum ve büyük bir hayranlikduyuyorum.olaylara evrensel Kurani bir boyutla bakiyor ve cok cesur.saygilar