banner1697

"EMEK, NAMAZDAN BİLE ÖNEMLİDİR..."

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, "Emek öyle yüce bir değerdir ki; namazdan bile önemlidir. Hatta ritüellerin tamamından önemlidir" dedi.

"EMEK, NAMAZDAN BİLE ÖNEMLİDİR..."

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, "Emek öyle yüce bir değerdir ki; namazdan bile önemlidir. Hatta ritüellerin tamamından önemlidir" dedi.

11 Mart 2014 Salı 10:43
İnsanların Kuran'ı tam anlamıyla okumadıklarını oysa bunu yapmaları halinde, emeğin, adaletin kitapta geçen kavramlar olduğunu göreceklerini belirten Eliaçık hoca, " Hz. Peygamber bir adamla tokalaşıyor ve adamın elindeki nasırlar eline batıyor. Peygamberimiz o adama “ne iş yapıyorsun” diyor. Adam da “tarlalarda ailemi geçindirmek için çalışıyorum” diye cevap veriyor. Peygamberimiz adamın elini tutup önce öpüyor, sonra yukarı kaldırıp “cehennem ateşi bu ele asla dokunmayacak” diyor. Peygamberimiz burada emeğin ne denli önemli olduğuna vurgu yapıyor. Emeğin hakkı birinci derecede önemlidir. Namazdan bile önemlidir. Ritüellerin tamamından önemlidir. Necm Sûresi’nde emek; “Musa’nın ve İbrahim’in sahifelerinden beri söylenen şuydu, İnsan için emeğinden başkası yoktur.” biçiminde anlatılmıştır. Kalem Sûresi 14 ve 15. âyetler de “Mal ve oğullar sahibi diye karşısında âyetlerimiz okunurken, onlar eskilerin masalları der” şeklindedir. “Mal ve oğullar sahibi” tabiri tıpkı “bahçe sahipleri” tabiri gibi devrin servet sahibi kimseleri için Kur’an’ın kullandığı bir tabirdir. Müşriklerin “eskilerin masalı” dediği şey Allah inancı değildi. Ahiret inancı ya da kıssalar da değildi. Eskilerin masalı diye nitelendirilen şey adalet, emek, hak, eşitlik talebi idi. Bunlar olacak işler değil demeye getiriyorlardı. Bu kavramlar Müslümanlardan sol dünyaya geçmiş durumda" dedi.

MÜSLÜMAN EŞİTLİKTEN RAHATSIZ OLUR MU?
Dinin ana kavramlarının terk edildiğini, Allah'ın ise bu boşlukları doldurduğunu vurgulayan Eliaçık hoca sözlerini şöyle noktaladı: " Sen, dinin ana kavramlarını terk edersen, Allah da boşluğu doldurur. Marksizm’den önceki çağlarda, dinlerin hâkim olduğu çağlarda, bu mücadele hep peygamberlerin mücadelesiydi. Bunu böyle okumadığınız zaman göremiyorsunuz. Emek, adalet ve eşitlikten bahsettim. Kur’an’da bunları görebilmek için, bu gözle bakabilmek gerekir. Günümüz Müslümanlarının birçoğunda eşitlik deyince bir ürperti söz konusudur. Bunun solculuk olduğunu, solculuğa ait bir kavram olduğunu zannediyorlar. Hâlbuki sol, bunu dinlerden; Kur’an’dan, İncil’den, Tevrat’tan almıştır. Şimdi Mekke’deki mücadele aslında bir adalet ve eşitlik mücadelesidir. Eşitlikten müşrikler korkar. Hz. Peygamber’e Ebu Cehil gelir ve der ki: “Senin dinine girdiğimde bana ne var?” Hz. Peygamber de şöyle cevap verir: “Şu yanımda oturan siyah yüzlü Bilal’e ne varsa, sana da o var”. Buna karşılık Ebu Cehil’de “Öyle din olmaz olsun” der ve çekip gider. Yani adam “ben kölem olan birisiyle aynı yerde oturamam” diyor. Onlara göre yoksulla, fakirle, özürlüyle, kadınla, cariyeyle aynı mecliste oturmak uğursuzluk getirir. Allah, onları da fakir eder, uğursuzluk onlara da bulaşır şeklinde saçma bir anlayışa sahipler. Güçsüz insanları insan yerine koymuyorlar. Hz. Peygamber çıkıp da “fekku rakabe (kölelere özgürlük)” deyince; “Yanlarınızdakiyle eşit hale geleceksiniz, bunun için niye vermiyorsunuz” deyince; “Allah yeryüzündeki rızık ve rızık kaynaklarını insanlar eşit bir şekilde kullansın diye yarattı” deyince bunlar çılgına döndü. Günümüzde de böyle değil mi? Aynı düşünce yapısındaki servet sahiplerine gidip, aynı şeyleri söyleyin rahatsız olacaklar. Bir defa Hacc, tamamen eşitlik ritüelidir. Namaz’daki saf düzeni tamamen eşitliği öğretir. Bir Müslüman eşitlikten nasıl rahatsız olabilir? Eşitlikten rahatsız olan bir adam zihnine Âdem fikrini, Allah’ın yaratma fikrini yeterince sokmamıştır. İstediğin kadar malın mülkün olsun, İstediğin kadar profesör ol, istediğin kadar kitap yaz, istediğin kadar âlim ol, istediğin kadar yetenekli ol; on beş tane dil bil, bir çobanla, herhangi bir insanla, öldüğünde mezarın altında böceklere yem olup aynı muameleye tabi tutuluyor musun, tutulmuyor musun? Böcekler senin beynini “dahi” diye yemiyor mu? Ayrıcalık mı oluyor, ne oluyor?" (KURAN'İ HAYAT SÖYLEŞİSİNDEN...)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 11.03.2014 10:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Başak yeşil 2014-03-11 20:57:46

İhsan hoca iyiki varsın senin sayende dini öğrendim

Avatar
Şaban hamarat 2014-03-11 15:24:10

Ahmet bey Karadeniz tv de de izliyorum. Allah razıolsun.

Avatar
Bir Kul @Abdullâh 2014-03-17 08:39:32

yaradan sadece namaz kilmanın ibadet olduğunu görmek kurani inkârdır. kuran allahin toplumu düzene sokmak için indirdiği bize kendi hakkında bilgi verdiği kitaptır. ve onun emirlerine uymak bizim için ibadettir. allah kendine direk ibadetten cok insanlarin birbirlerine karsi davranislarinin en buyuk ibadet olduğunu cesitli surelerde belirtir. maide suresi, nahl suresi bu konuda en açik anlamlar içeren surelerdir .lutfen okuyun

Avatar
kim bilir 2014-03-12 11:28:45

ölüm mezarla bir tutulmasa iyiydi. ya sonrası? sadece ruhsuz bedene olanlar mı? öyle tutulursa eşitlik istemeyen de der ki , madem hepimizi böcek yiyecek, o zaman ben burda yiyebildiğimi yiyeyim.

Avatar
Abdullâh 2014-03-16 10:05:52

Böyle ne bir ayet vardır, ne de bir hadîs-i şerîf.

Oysa ki, bak ne buyurmuş ALLÂH (C.C)

(Ben) cinleri ve insanları, ancak bana ibâdet etsinler diye yarattım!
(Zâriyât, 56)