banner1697

ELİAÇIK: HOCALIK, ŞEYHLİK 'İLAHLIK'TIR...

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, Kuran'ın hocalık, şeyhlik, seyyitlik, velilik, dedelik, beylik, sultanlık hegemonyasını 'İlahlık' olarak kabul ettiğini, tüm bunlardan sakınılması gerektiğini söyledi.

ELİAÇIK: HOCALIK, ŞEYHLİK 'İLAHLIK'TIR...

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, Kuran'ın hocalık, şeyhlik, seyyitlik, velilik, dedelik, beylik, sultanlık hegemonyasını 'İlahlık' olarak kabul ettiğini, tüm bunlardan sakınılması gerektiğini söyledi.

17 Mart 2014 Pazartesi 10:32
ELİAÇIK: HOCALIK, ŞEYHLİK  'İLAHLIK'TIR...
" Kur’an “din adamlığı” (hocalık, şeyhlik, seyyitlik, velilik, babalık, dedelik, ağalık, beylik, sultanlık, şahkululuk) hegemonyasına “rablik/ilahlık” der" diyen Eliaçık hoca, şu görüşleri dile getirdi: " 'Allah'ı bırakıp hahamlarını, rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rabler edindiler. Halbuki onlara ancak tek ilaha ibadet etmeleri emrolundu. O’ndan başka ilah yoktur' denir Tövbe Süresi 31. Ayette. Ayrıca Kur’an “heva/heves/arzu/şehvet” hegemonyasına da “ilahlık” der: “Kendi istek ve tutkularını (hevasını) ilah edineni gördün mü? Kur’an melekler (nuranî varlıklar, cinler, periler, ifritler)  ve peygamberler (İbrahim, Musa, İsa, Muhammed ailesi ve soyu) hegemonyasına da “rablik/ilahlık” der: “Size melekleri ve peygamberleri rabler/ilahlar edinin, diye de emretmez. Siz müslüman olduktan sonra hiç size kafirliği emreder mi?”"

HEGEMONİK İLİŞKİ YOKTUR
Kur’an’a göre peygamberin görevinin dahi “insanlara hükmetmek” (hegemonya) değil bilakis  “insanlar arasında” adil kararlar vermek olduğunu kaydeden Eliaçık hoca, " Kur’an peygambere (ve bize) hitaben hep “onlara hükmet” (fehkumhum) değil; “onlar arasında hüküm ver/hakem ol” (fehkum beynehum) der. Bunun hiç değişmediğini görüyoruz. Bu ikisi arasındaki farkı biraz düşünün. Keza “Allah’a, resulüne ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin” ayeti gönüllü birliktelikten doğan yükümlülükleri ifade eder. Ayette geçen  “Sizden olan emir sahipleri” ifadesi “içinizden gönüllü rızanızı olarak işlerinizin başına getirdiğiniz kimseler” demektir. Bugün için “sizin kendi rızanızla seçtiğiniz kimseler” manasına gelir. Yine hegemonik ilişki yoktur" dedi.

ALLAH İNSANI 'YERYÜZÜ ÖZGÜRLÜĞÜNE' ÇAĞIRIR
Bu doğrultuda “Lailahe illallah”ın (Allah’tan başka ilah yoktur) ne demek anlaşılıyor olduğunu, otoritenin, hegemonyanın reddedildiğini anlatan Eliaçık hoca, sözlerini şöyle noktaladı: " Yani: Yeryüzünde mutlak egemenlik altına girilecek hegemonya, otorite yoktur. Totem, put, heykel, kabile, sınıf, ulus, sınır, otorite, gelenek, tapınak, din adamları, heva ve heves, servet ve iktidar güçleri tartışılamaz, sorgulanamaz değildir. “Allah” adına ortaya çıkmış otoriteler de buna dahildir. Hatta öyle ki hiçbir “otorite” Lailahe illalah kılıcından kendini kurtarabilmiş değildir. İster Allah, ister din, ister kabile, ister sınıf, ister ulus, ister vatan, ister gelenek, ister tapınak, ister proleterya, ister burjuva vs. ne adına kurulmuş olursa olsun yeryüzündeki bütün otoriteler, sonuç itibariyle gerçeğin ta kendisi (hakk) olan Allah’ın ayetleri karşısında ve bunlara rağmen kurulmuşsa birer kurgu ve yalan (batıl) imparatorluğudurlar. İcabında yıkılabilir, değiştirilebilir ve yok edilebilirler. “Allah” dış dünyada görünür bir nesne olmadığı ve onu temsil eden ebedî bir kurumsallık olmadığı için de, sonuç itibariyle Lailahe illallah, insanoğlunu, boyunduruk altında tutan tüm bağlardan kurtulmaya ve serazat bir “yeryüzü özgürlüğüne” çağırır." (İslam'ın İki Büyük Şiarı)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 17.03.2014 10:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Metin Akbaş 2014-03-17 15:20:43

Sayın hocam. Bu yazınızı da yine yanlış anlayacaklar, anlıyorlar. Kültürümüzde yer etmiş bu kavramları sorgulamak pek mümkün olmuyor gelenekçiler için. Siz hegonomonyaya; insanlar üzerinde üstünlük kurmanın yanlışlığına dikkat çekiyorsunuz birileri 'büyüklerimizi' hiçe sayıyorsunuz diye bozuluyorlar. Oysa büyük kim ise Allah odur. Allahu Ekber bunun için diyoruz. Şıhları, dedeleri, ağaları, beyleri anladıkta hocaları da zikretmişsiniz. Bazıları bunu uygun bulmuyor. Ben de size hocam diye hitap ettiğim için bunda çelişki bulacaklar. Olaya yanlış bir yerden bakınca anlaşılmıyor. Biz bir bilgiyi öğreten kişilere hoca diyoruz, onları insanüstü gördüğümüz için değil. Siz de zaten bildikleriyle insanlar üzerinde üstünlük sağlamanın yanlış olduğunu söyleyip duruyorsunuz. Herkes özgür ve eşit olsun, kimse kimsenin önünde elpençe divan durmasın. Allah'a rüku ve secde etmemiz bunun içindir.

Avatar
Remê 2014-03-17 12:26:18

ihsan bey hocaligi ......ayaklar altina aliyor,sirkdir diyor. siz hala hoca diye hitab ediyorsunuz !