banner1697

Eliaçık: Erdoğan'ın Ezan Konusundaki Asıl Amacı...

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı.

Eliaçık: Erdoğan'ın Ezan Konusundaki Asıl Amacı...

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı.

14 Mart 2019 Perşembe 00:36

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Ne Oluyor? programında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı. Eliaçık, Feminist Gece Yürüyüşü sonrası "Ezana uzanan eller kırılsın" sloganlarıyla yürüyen grupların, kendiliğinden değil kontrollü olarak sokağa çıktığını savundu. "Bu tür zamanlarda hazır bekletilen gruplar var. Bunlar istihbaratın çeşitli kanatları olabilir. Geri çekilin denilince de çekilen gruplar" dedi.

Türkiye'deki radikal İslamcı grupları tanıdığını, geniş kitleleri etkileyecek potansiyelleri olmadığını dile getiren Eliaçık, bu gruplara dini camialardan da tepki olduğunu söyledi. Ancak IŞİD'in İslam devleti hayali paylaşan yapıların da mevcut olduğuna dikkati çekti. Eliaçık sözlerine şöyle devam etti: 

"Diyelim ki AK Parti iktidardan düştü, seçimleri kaybetti. Bu azınlık küçük gruplar bunu bir seçim kaybı olarak görmeyecekler. Hile yaptılar diye yorumlayacaklar. Direniş gerçekleştirecekler. Çünkü ölüm kalım mücadelesi olarak görüyorlar."

Şirin Payzın'ın "Cumhurbaşkanı Erdoğan bu grupların tehlikeli olduğunun farkında mı?" sorusunu da yanıtlayan Eliaçık, "Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi güvenliğini teminat altına almak için aşırı grupların öfkesini kaşıyor. 'Ben iktidardan gitsem bile beni yargılayamazsınız. Arkamda kitlem var. Sokağa çıkarlar, iç savaş çıkar' mesajı veriyor" ifadelerini kullandı. 

Hükümetin baskı çapının daraldığını savunan Eliaçık, "AK Parti’nin tepesi aile şirketine dönüştü, İslami niteliği kalmadı. Sağcı ve milliyetçi kadrolardan dolayı tanıdığım İslami cemaatlerin çoğu AK Parti'den desteğini çekti" diye konuştu. 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 14.03.2019 07:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol