BUNU GÖREN HIZ KESİYOR...

SON dönemde yaralamalı ve ölümlü trafik kazası sayısının artması üzerine polisten ilginç çözüm

10 Ağustos 2011 Çarşamba 16:32
BUNU GÖREN HIZ KESİYOR...

Kazaların yoğun olduğu 3 ayrı bölgede ekip otomobilini gören sürücüler, gazdan ayağını çekip hemen frene basıyor. Erzincan Emniyet Müdür Yardımcısı Alaattin Akbaş, 1 ay önce konulan maketlerin yararını gördüklerini ve kaza sayısında azalma olduğunu bildirdi.

Emniyet Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından Erzincan-Sivas karayolunun 24’ncü kilometresinde Tüneller mevkiine, geçen ay polis otosu maketi kondu. Yaklaşık 1800 TL'ye mal olan maket, karayolu güzergahı üzerinde farklı noktalara taşınabilecek biçimde yapıldı. Trafik ekip otomobiliyle aynı büyüklükte olan maket, güneş enerjisi ile beslenerek sürekli yanan tepe lambası ile sürücüler üzerinde etkili oldu. Bunun üzerine Erzurum- Erzincan karayolu üzerine de benzer maketten yerleştirildi

Trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Alaattin Akbaş, trafik kazalarının yoğunlaştığı yerlerde denetimleri arttırdıklarını belirterek, şöyle dedi:

"Her an o bölgelerde ekip bulunduramıyoruz. O nedenle bir boşluk oluştuğunu fark ettik. İl emniyet müdürü ve vali oluru ile maket oto uygulaması başlattık. Bu maket, polis ekip otoları aynı standarttadır. Gerçeğini aratmayan maket araçlar özellikle güzergahta hızlı seyir eden sürücüler üzerinde etkili oluyor. Maketi gerçek zanneden sürücüler daha dikkatli seyir ediyor. Maket, üzerindeki ışıklandırma nedeniyle geceleri de gerçek trafik otosu görünümü sağlıyor. Maketin yerinde bazen de gerçek ekipleri görevlendirerek sürücülere devamlı kontrol hissi vermeye çalışıyoruz."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol