banner1700

BİLAL İLE AKRABA MI?

Suudi Kralı’nın TÜRGEV’e bağış yaptığını kabul eden TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın, ardından gelen imar değişikliğini de kabul ediyor fakat “bunun bizimle ne ilgisi var” diyor.

BİLAL İLE AKRABA MI?

Suudi Kralı’nın TÜRGEV’e bağış yaptığını kabul eden TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın, ardından gelen imar değişikliğini de kabul ediyor fakat “bunun bizimle ne ilgisi var” diyor.

29 Temmuz 2014 Salı 14:56
BİLAL İLE AKRABA MI?

 Star gazetesinden Fadime Özkan, dün TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın ile vakıf hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Arazi rantının merkezi olduğu iddia edilen TÜRGEV adlı vakfı temize çıkarmak için yapıldığı anlaşılan söyleşideki ilginçlikler ise çarpıcı. Suudi Kralı’nın TÜRGEV’e bağış yaptığını kabul eden Akalın, ardından gelen imar değişikliğini de kabul ediyor fakat “bunun bizimle ne ilgisi var” gibi bir garip bir yanıt veriyor.

EDİTÖRLER BAYRAM REHAVETİNDE
Barış İnce'nin Birgün'deki haberine göre, Akalın, çok tartışılan bağışı, Suudi Kralı durup dururken aklına esip TÜRGEV’e bağış yapmış gibi anlatıyor. Böylece Arzu Akalın verdiği yanıtla TÜRGEV’i aklamak için yapılmış bir röportajda, kendi kitlesinin bile kafasını karıştıracak bir yanıt vermiş oluyor.

İşte o soru ve yanıt: Türgev’e en büyük bağışlardan birini Royal Protocol yapmış yani Suudi Arabistan Kralı. Bu bağış size Sevda Tepesi arazisinin imarının değiştirilmesi karşılığında mı yapıldı? Nedir bu?

İddialara cevap vermek daha doğrusu bir şeyin yokluğunu ispat etmek o kadar zor ki. Şimdi. Böyle bir bağış yapıldı mı Türgev’e, evet yapıldı. Ama imar planında değişiklik yapılması Türgev’in dahliyle, isteğiyle gerçekleşmiş bir şey mi, iddia sahiplerinin ortaya bir şey koyması lazım, koyamıyorlar çünkü yok böyle bir şey. Hakkımızda böyle iddialar dolaşınca ben de araştırdım, Şehircilik Bakanlığı’nın, İBB’nin imar planında değişikliği ilgili kurumların bir mağduriyeti gidermek için ve fakat sınırlı bir imar değişikliği için yaptıkları ve yasal zemin içinde kaldıkları görülüyor. Ama aksini iddia eden, keyfi ve hukuka aykırı diyenin mutlaka dava açması gerekir. Ama ben bu konuda açılmış herhangi bir dava olmadığını da biliyorum.

NE OLMUŞTU?
Sevda Tepesi, Başbakan Erdoğan, 13 Nisan 2012’de Suudi Arabistan’da Kral Abdullah ile görüşene değin 28 yıl boyunca imara açılamadı. Erdoğan’ın bu görüşmede Kral ile Sevda Tepesi’ni de görüştüğü o günkü basın organlarında yer aldı. Erdoğan’ın Türkiye’ye dönüşü ile birlikte 26 Nisan 2012 günü, Suudi Arabistan Krallığı, Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’in Vakıfbank’taki “TR 2200 0150 0158 0480 1323 9675” IBAN No’lu hesabına 99 milyon 990 bin 990 dolar yatırdı. Bu para, bir sonraki aşamada Vakıfbank’taki “TR 0800 0150 0158 0380 1344 6974” IBAN numaralı hesaba geçirildi.

İddialara göre, Suudi Kral, Mayıs 2012’de 57 bin 470 metrekare arazisine yapı izni verilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık da konuyu “yapılanma hakkı verilmesi” istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aktardı. Belediye İmar ve Bayındırlık Komisyonu, CHP’li üyelerin karşı çıkmasına karşın 16 Haziran 2012’de belediye meclisinden çıktı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.07.2014 18:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol