banner1700

'BEN İSTERSEM EVLENİRİM...'

BURSA’da, tiyatro sanatçısı Neriman Uğur'un da aralarında bulunduğu iş kadını, eğitimci, oyuncu, sanatçı, doktor, modacı 17 kadın, çocuk gelinlerin dramını anlatmak için gelinlik giydi.

'BEN İSTERSEM EVLENİRİM...'

BURSA’da, tiyatro sanatçısı Neriman Uğur'un da aralarında bulunduğu iş kadını, eğitimci, oyuncu, sanatçı, doktor, modacı 17 kadın, çocuk gelinlerin dramını anlatmak için gelinlik giydi.

23 Ocak 2014 Perşembe 10:39
'BEN İSTERSEM EVLENİRİM...'

 'Ben İstersem Evlenirim' diyen kadınlar, çocuk gelinlerin dramlarını yansıtmaya çalıştıkları fotoğraflardan oluşan bir de sergi açtı.

Aylin Kotil'in başlattığı 'Çocuk Gelinlere Hayır' projesi Bursa'da da hayat buldu. Türkiye'nin kanayan yarası çocuk gelinler sorununa dikkat çekmek isteyen 17 kadın, gelinlik giyerek, 'Ben İstersem Evlenirim' dedi. Bursalı işkadını Şebnem Sakder Yılmaz öncülüğünde yürütülen projenin fotoğrafları Korupark Alışveriş Merkezi’nde 'Erken Yaşta Evlendirilen Çocuk Gelinler' sergisinde Bursalılar'la buluştu. Gecede, maddi imkansızlıklar nedeniyle okuyamayan kız çocuklarına destek sağlamak için özel maskeler hazırlandı. Açılışta konuşan Nilüfer Belediye Başkan CHP'li Mustafa Bozbey, Aylin Kotil'in başlattığı 'Çocuk Gelinlere Hayır' projesine destek verdiklerini belirterek, Türkiye'nin kanayan yarası haline gelene çocuk gelinlerin Bursa'da da gündeme taşınmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Yüzlerce, binlerce çocuğun bu dramı yaşadığını kaydeden Başkan Bozbey, 18 yaşından önce evliliğe hayır demek gerektiğini ifade etti. Bozbey, yasalarla bu düzenlemenin biran önce yapılmasını istedi.

MAĞDUR KADINLAR BİZE ULAŞTI

Projenin Bursa ayağının öncülüğünü yapan Şebnem Sakder Yılmaz, Bursa'da işi ve ismi ile tanınan 17 kadının gelinlik giyerek çocuk gelinleri temsil ettiğini anlattı. Proje ile çocuk gelinlerin, erken yaşta evlendirilmeselerdi neler yapabileceğini anlatmaya çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, "Türkiye genelinde 181 bin çocuk gelinimiz var. Bunun 26 bini İstanbul'da. Oranlarına baktığımızda İstanbul'da yüzde 28, Diyarbakkır'da yüzde 50 oranında çocuk gelinler var. Çocuk gelin intiharları hiç gündeme gelmiyor. Biz bunu göstermek istedik. Projemiz büyük destek gördü. Mağdur kadınlardan telefon aldık. Serginin gelirleri de okumak isteyen kız çocuklarımıza destek sağlayacak" diye konuştu.

Serginin, haftanın her günü 31 Ocak gününe kadar açık kalacağı belirtildi.
Sebile ÇETİN/BURSADHA

Son Güncelleme: 23.01.2014 10:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol