BAKAN SAATİNİ İLERİ ALMAYI UNUTUNCA...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dünya Kütüphaneler Haftası'nın açılışı için İzmir'e geldi. Saatini ileri almayı unuttuğu için ziyarete gecikmeli gelen Bakan Günay, burada ayarladı.

28 Mart 2011 Pazartesi 15:53
BAKAN SAATİNİ İLERİ ALMAYI UNUTUNCA...

 Açılış töreniin düzenleneceği, Selçuk ilçesindeki Efes antik kentinde bulunan dünyaca ünlü Celsus Kitaplığı'na gitmeden önce AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay'ı makamında ziyaret etti. Bakan Ertuğrul Günay'ı ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten AK Parti İl Başkanı Akay, "Kendilerine hoş geldiniz diyoruz. Saatleri ileri alma probleminden dolayı gecikti. Ben arkadaşım adına özür diliyorum." dedi. Bir süre önce göreve gelen Akay'a hayırlı olsun dilekmerini ileten Günay da, "İl başkanımız, çok eski yıllardan bu yana tanışıklığımız olan, sevdiğim saydığım bir arkadaşımızdır. Ona ve arkadaşlarına engin başrılar diliyorum. Önemli bir zamanda görev aldılar." şeklinde konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanı, genel seçimin yeni anasayanın eşiği olduğu ve bu dönemde halk oyuyla Cumhurbaşkanı seçileceği için özel bir anlam taşıdığının altını çizdi. Partisideki aday adaylığı sürecine de değinen Bakan Günay, aday olamayanlar, olup da seçilecek sıraya giremeyenler bulunabileceğini, böyle şeylerin küskünlük vesilesi olmaması gerektiğini kaydetti. Siyasetin tek seçimlik olmadığını vurgulayan Günay, "Teşkilatta uzun yıllar görev yapıp aday bile olmayanlar var. Onların emeğine saygının gereği, listeye giren girmeyen herkesin aynı özveri, iyi niyet ve gayretle listeler belli olduktan sonra çalışması gerekir. Genel merkezin iyi bir değerlendirme yapacağını umut ediyorum. Yeni yönetime başarılar diliyorum." dedi.
İzmir'e Kütüphaneler Haftası açılışı geldiğini hatırlatan ve akşam da İstanbul'daki Yeşilçam Film Ödülleri Şenliği'ne katılacağını belirten Kültür ve Turizm Bakanı, "Gördüğünüz gibi ajandamız son derece dolu. Türkiye'nin kültür sanat yaşamı, sanayi yaşamı gibi son derece hareketli. Bu da ülkenin ne kadar geliştiğini, bütün olumsuz tevatürlere, karalama çalışmalarına rağmen ileriye doğru hızla yol aldığını gösteren güzel gelişmelerdir." ifadelerini kullandı.

'BALIKESİR'DEKİ PİCASSO TABLOSUNDAN HABERİM YOK'
Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Bakan Ertuğrul Günay, Balıkesir'de ele geçirilen Pablo Picasso tablosu hakkında bilgisinin olmadığını söyledi: "Bazen bunların aslı çıkıyor, bazen çıkmıyor. Umarım aslı çıkar. Irak savaşından sonra da buna benzer söylentiler oldu, doğru çıkmadı. Başka bir gelişmeden ise haberim var. Dün İstanbul'da çok önemli bir müzayede vardı. Türkiye'nin tanınmış bazı ressamlarının eserleri, ülkemizdeki kültür yaşamı açısından baktığınız zaman astronomik sayılacak rakamlara alıcı buldu. Sanıyorum Prof. Dr. Adnan Çoker'ın bir eserinin, 1 milyon 800 bin liraya satıldığını duydum ve çok sevindim. Bunlar, Türkiye'nin hem zenginleştiğinin hem de zenginliğin sanata değer verdiğinin yeni ve güzel ifadeleri."

'İNÖNÜ STADI'YLA İLGİLİ BİR ŞİKAYETİMİZ YOK'
İstanbul İnönü Stadı konusunda kamuoyunda bir yanlış anlama olduğunu belirten Bakan Günay, "Bizim statla ilgili herhangi bir itirazımız, şikayetimiz yok. Stadın bir ticaret merkezine dönüştürülmesine karşı dikkatimiz var. Tarihî bir mekan o stat; böyle bir hakkımız, tarihe karşı böyle bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum." dedi.

'KİMSE KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEYECEK'
Eğlence mekanlarındaki ses kısıtlamalarıyla ilgili soruya da cevap veren Günay, konuyu perşembe günü Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katılımıyla turizmcilerle masaya yatıracakları bilgisini verdi. Bakanlığın dinlenmeyle eğlenme arasında dengeyi tutturmak için saat 24.00'ten sonra ses yükseltici aletlerle müzik çalınmaması konusunda bir genelde yayınladığını hatırlatan Günay, "Olumsuz yansımaları olmaması için Çevre Bakanımız'dan rica ettim, konuyu masaya getireceğiz. Daha önce başka birimlerin de bu tür yakınmaları var. İsteyenler dinlenebilecek, isteyen eğlenebilecek ama kimse kimseyi rahatsız etmeyecek. Sanıyorum bir orta yol bulacağız." diye konuştu.

'SİYASET BİR SANATTIR'
Bakan Ertuğrul Günay, birçok sanatçının AK Parti'den aday adayı olmasıyla ilgili soruları ise şöyle cevaplandırdı: "Sanatçıların siyasete ilgisi güzel. Siyaset bir sanattır zaten. Sanatla yoğun olarak ilgilenen arkadaşların başvurması güzel bir gelişme. Kuşkusuz hepsine yer olmayabilir ama onların ilgisi, sevgisi bizi çok sevindiriyor. Sanıyorum ki genel merkezimiz, elinden geldiğince arkadaşlarımızın talebini olumlu değerlendirektir. Türkiye'de her toplum kesiminden AK Parti'ye çok sayıda başvuru var; sanıyorum 6 bine yakın oldu. Aday sayısı, demokrasiye toplumun gösterdiği ilginin bir ölçüsüdür."
Gazetecilerin, yakasında taşıdığı rozetin anlamını sorması üzerine de Avusturya Cumhurbaşkanı ve hükümetinin kararıyla kendisine, şimdiye kadar Türkiye'de verilen en büyük liyakat nişanı olan Altın Şeritli Avusturya Madalyası verildiğini söyledi. Nişanın oldukça görkemli olduğunu, rozetinse nişanın simgesi olduğunu anlatan Bakan Günay, "Ben de onurla ülkem adına kabul ettim ve takıyorum. Bu, Avusturya ile Türkiye arasındaki kültür ilişkilerinin gelişmesinin ve Avusturya'nın bizim hükümetimize şahsımda göstermiş olduğu dostluğun nişanesidir." dedi.
Bakan Günay, İzmir'de yapılması gündemde olan Mega Müze'yle ilgili olarak da belediye tarafından arsa tahsis edilmesi durumunda çalışmalara hemen başlayabilecekleri bilgisini verdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol