ATATÜRK, VAHDETTİN VE MENDERES'İ HİÇ BÖYLE GÖRMEDİNİZ!

Mustafa Kemal Atatürk, Sultan Vahdettin ve Adnan Menderes'in arşivlerdeki daha önce hiç yayınlanmamış görüntüleri ilk kez gün ışığına çıktı.

08 Ocak 2013 Salı 10:50

 Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivlerindeki tarihe ışık tutan görüntüler Anadolu Ajansı'na açıldı.

İzleyenleri tarih sayfalarında yolculuğa çıkaran film arvişleri arasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin ve Adnan Menderes'in görüntüleri de yer alıyor.
Orijinal sesiyle Ulu Önder Atatürk'ün görüntüleri 
Arşiv görüntüler arasındaki 600 bin filmden bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ait.
Atatürk'ün 1936'da Meclis'in açılışından yaptığı konuşmanın yanı sıra Başbakanı İsmet İnönü ile birlikte İran Şahı Rıza Pehlevi'yi tren istasyonunda karşılaması da ilk kez gün ışığına çıka görüntüler arasında yer alıyor.
Sultan Vahdettin, Sultan Abdülhamid'in cenaze töreninde
Arşivlerden çıkan bir diğer görüntü ise 1918'de tahta çıkan Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin'e ait.
Görüntülerde Sultan Vahdettin, at arabası üzerinden halkı selamladıktan sonra Sultan Abdülhamid'in cenaze törenine katılıyor.
Adnan Menderes'in Balkanlar, Anadolu ve Atina ziyaretleri de var
Bir diğer görüntü ise 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes'in Atina ziyatinde kaydedilmiş.
1950'lere ait görüntülerde gemiyle Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giden Menderes'in Yunanlılar tarafından coşkuyla karşılanması ve tarihi Atina Akropolü'nü ziyareti sırasında objektiflere yansıyan kareler var.
Bir başka görüntüde ise Menderes ile 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın göçmenlerin durumunu incelemek üzere çıktıkları Edirne, Kırklareli ve Babaeski seyahatleri ile Menderes'in kurmaylarıyla katıldığı Konya gezisi de bulunuyor.
600 bin metre belge film bulunuyor
Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla yenilenen Sinema Genel Müdürlüğü Sinema ve Görüntü Arşivi'nda 1980 ihtilalinin ardından toplatılarak devletin tozlu raflarına kaldırılan ''nitrat tabanlı'' patlayıcı 600 bin metre belgesel niteliğinde film bulunduğunu bildirdi.
Erkul, tozlu arşvilerden çıkarılan filmlerin son teknolojiyle restore edilerek, özel koşullardaki güvenlik önlemleri altında muhafaza edildiğini kaydetti.

AA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol