banner1697

AKAN: HİÇ Mİ DÜŞÜNMÜYOR ERDOĞAN...

Önceki gece kaybettiğimiz yiğit adam Tarık Akan, son röportajında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert ifadelerle eleştirmiş.

AKAN: HİÇ Mİ DÜŞÜNMÜYOR ERDOĞAN...

Önceki gece kaybettiğimiz yiğit adam Tarık Akan, son röportajında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert ifadelerle eleştirmiş.

16 Eylül 2016 Cuma 23:26
AKAN: HİÇ Mİ DÜŞÜNMÜYOR ERDOĞAN...
İşte sinemanın büyük ustası, özgürlük ve hak mücadelesinin neferi Tarık Akan'ın Ceren Çıplak'a verdiği röportajdan o bölüm...

Gündemde en çok ne canınızı sıkıyor? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “vatandaşlıktan çıkarma” demeci sizde ne gibi çıkışlar yaptı?


Her gün şehit haberi almak perişan ediyor beni. Cumhurbaşkanı’nın konuşmaları beni çıldırtıyor. Bu kadar yanlış bir düşünce olabilir mi? Hangi yetkiyle, hangi hakla vatandaşlıktan çıkarma lafını kullanabilirsin. Olacak şey değil. Çok acı çok.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları neden çıldırtıyor sizi?

Bu kadar temelsiz, bu kadar hedefi olmayan, bu kadar muhalefete küfür edercesine konuşma... Bu eleştiri değil, konuşmak değil. Bu yaşıma kadar hiçbir iktidardan muhalefetle ilgili bu tür Türkçeyi duymadım. Konuşulmadı da. Bu kadar ağır, küfüre yakın konuşmayı mantığım, aklım almıyor. Sıkıştıkça muhtarları topluyor... Topluyor muhtarları, kaymakamları, polisleri ağzına gelen her lafı söylüyor. Bir Cumhurbaşkanı’na yakışmayan bir hareket. Bu yaşıma kadar ülkemde şunu gördüm ki hesabı sorulmayan çok az ve küçük şeyler var. Yapılan bütün hataların önünde sonunda bir şekilde hesabı soruluyor. Peki senden sonra çocukların var, bu hesap çocuklarına sorulduğu zaman düşünmüyor musun onların ne acılar çekeceğini. Elinde hiçbir kanıt, belge yok. Aldığı yanlış tüyolara göre yorum yapmak kadar yanlış bir şey olamaz. Onun için Cumhurbaşkanı bugün var yarın hiçbirimiz olmayacağız. Sırayla gidelim yeter ki. Sonra geriye kalan Cumhurbaşkanı’nın yakınlarının çok acı çekeceğine eminim. Hesapları sorulacak.

‘Bravo Kılıçdaroğlu’na’

- CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun söylediği “önüne yatma” lafı üzerine çıkan tartışmayı siz nasıl görüyorsunuz?

Kılıçdaroğlu çok güzel cevaplar verdi. Aile Bakanı “Bir kereden bir şey olmaz” diyor. İnanılır gibi değil. Nasıl bu lafı söylüyor? Önüne yatmak demek onların aklına gelen değildir. Bunu da Kılıçdaroğlu çok güzel izah etti. Harika güzel cevaplar veriyor, bravo Kılıçdaroğlu’na.

- Sizinle senelerdir sanata yapılan baskılara tepki göstermek için katıldığınız pek çok etkinlikte bir arada oluyoruz. Hiçbir şeyin değişmemesini görmek nasıl bir duygu?

Bu ülkede hiçbir şeyin değişmemesi acı veriyor bana. Ülkemin değil düzelmek, şu günden çok daha kötüye gittiğini görüyorum. Beş yıl önce liselerde felsefe, sosyoloji ve mantık derslerini kaldırdılar, yok ettiler. Bir toplumun var olması için bu üç ders o kadar önemli ki...

Bu dersleri kaldırdılar. Atatürk’le ilgili her şeyi yasaklamaya başladılar, o yüzden yokuş aşağı yuvarlandıkça yuvarlanıyoruz... Bu ülkenin vatandaşlarıyız. Bu ülkede doğduk bu ülkede öleceğiz. Çocuklarımı, çocuklarımın çocuklarını düşünüyorum... Facia bir mutsuzluk yaşıyorum. Onların geleceğinin olmaması beni kapkaranlık bir noktanın içine sokmaya başlıyor. Türk toplumu mutlu değil. Bu karanlık noktadan dolayı mutlu değil. (Cumhuriyet)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 17.09.2016 10:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
zaza 2016-09-17 20:18:31

bence adam gerekeni söylemiş yalan da değil

Avatar
devrimci 2016-09-17 20:24:29

düne kadar reis dediğimiz cemaat la beraberdi çaldıklarını paylaşmak da kavgalı oldular birde ülke yöneticisi Tarık akan ne yapmış peki hırsızlık mı ihalemi alıp vermiş oğluna gemileri almış Allah akıl fikir versin

Avatar
Behlül 2016-09-17 19:51:03

Siz vatan hainini bir nefter sözcükleriyle yuceltirken sayın cumhurbaşkanımiza hakaretlerini bir bir ardı sıra siralarken suç sayılmıyor öylemi bu alcagin vatan haini fetocu olduğunu bile bile göndere yükseltiyosunuz sorarım size hangi ülkenin sinama oyuncusu hemde usta oyuncusu kendi ülkesinin başbakanına cumhurbaşkanına hakaret ettiği görülmüş malesef bu densiz köpekler bizim ülkede ateşi bol olsun inşAllah siz yüzdeyüzhaber Egerki yiğitseniz mertseniz ben sonucuna razıyım yayınlayın bu yorumumu