F İstanbul Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı 5-7 Temmuz'da

Türkiye, Dünya’da 16’ncı Avrupa’da ise 6’ncı ambalaj üreticisi konumunda yer alıyor. Her geçen gün büyüme kaydeden ambalaj sektöründe, geçen yıl yüzde 26’lık büyüme ile 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Sektör, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 20 oranında büyüme kaydetti. Bu kapsamda, Federal Fuar ve Kongre Yönetimi şirketi tarafından düzenlenen F İstanbul Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı, 5-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkez’inde gerçekleştirilecek.

21 Haziran 2022 Salı 15:58
F İstanbul Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı 5-7 Temmuz'da

Türkiye ekonomisi için önemli bir köprü oluşturacak fuarı, ambalaj sektörü ihracatında önemli paya sahip Avrupa, BDT, Kuzey Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere sektör profesyonellerinin ziyaret etmesini hedefleniyor.   

40 ÜLKENİN KATILIMI HEDEFLENİYOR

Federal Fuar ve Kongre Yönetimi şirketi tarafından organize edilecek F İstanbul Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı sektöre yeni bir yön verecek.   ‘İhracat Platformu’ uygulamasıyla ihracat yapacak katılımcı firmalarına Avrupa, BDT, Kuzey Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere 40 ülkeden 6000+ alıcı arasından ürünlerini talep edenleri fuardan önce görme ve iletişime geçme imkânını sağlayacak. 

F İstanbul gıda sanayinin tüm paydaşlarının katılımına açık bir fuar olup; fuar salonları konularına göre ayrılmaktadır. Ambalaj malzemeleri, ambalaj ve gıda işleme makineleri ve gıda katkı firmaları 4.holde ürünlerini sergileyecektir. 

Türkiye’nin toplam ihracatında önemli bir rol oynayan ambalaj sektörü ihracat rakamları her yıl artış gösteriyor. Açıklanan verilere göre, Birleşik Krallık, Almanya ve Irak en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında yer alırken bu sırayı ABD, İsrail, İtalya, Fransa, Hollanda, Mısır ve İran takip ediyor.

En çok ihracat yapılan ürün gruplarına bakıldığında, yüzde 66 ile plastik ambalaj sektörü ilk sırada, yüzde 23 ile kâğıt karton ambalaj ikinci ve metal ambalaj grubu yüzde 7 ile üçüncü sırada yer aldı. Cam ambalaj yüzde 3 iken, ahşap ambalaj sektörünün payı ise yüzde 1 olarak gerçekleşti. 

 F İSTANBUL İLK YILINDA ÜLKE KATILIMLARIYLA DAHA GÜÇLÜ

F İstanbul Fuarı ihracat yapmak isteyen ve yurtdışına açılım yapmak isteyen tüm üretici ve aracı firmaların katılımına açıktır.

Türkiye katılımcılarının dışında Afganistan, Belarus, Ekvator, Endonezya, Hindistan, İran, Libya, Özbekistan, Rusya, Türkmenistan ve Uganda ülke katılımlarıyla yer alacaktır. Aynı zamanda Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Hırvatistan, Hollanda, Kazakistan, Kenya, Mısır, Pakistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Sudan ve Ukrayna başta olmak üzere 40 ülkenin katılım göstereceği fuara, 6 binin üzerinde profesyonel alıcı bekleniyor.

TOBB izni ile İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek F İstanbul Fuarı; T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Orman ve Tarım Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Aynı zamanda birçok yabancı ülke kurum ve kuruluşları tarafından destek kapsamına alınmıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR AMBALAJ ÜRETİMİ ARTACAK

Sağlık bilincinin giderek artmasıyla önem kazanan sürdürülebilirlik kavramı gıda sektöründe de kendine yer bulmaya başladı. Her yıl, ülke ekonomisinin iki katı büyüyen ambalaj sektöründe yapılan çalışmalar ile önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir ambalaj ihracatında artış yaşanması bekleniyor. 

Türkiye ihracatının önemli bir payını oluşturan gıda sektöründeki Türk firmaları da ambalaj sektöründe sürdürülebilir büyüme için çalışmalar başlattı. Sürdürülebilir ambalaj üretiminde beklenen artış ile, 2030 yılında sektör büyüklüğünün 50 milyar dolara, ihracatın ise 20 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol