Ev Ve Araba Fiyatları İle İlgili Bomba Uyarı: Biri Uçacak Diğeri Çakılacak

'Faiz sebep enflasyon sonuç' odaklı AKP politikası iğneden ipliğe hergün yepyeni zamlarla devam ederken Ekonomist Selçuk Geçer, özellikle dolar, ev ve araba fiyatları ile ilgili şoke eden bir uyarıda bulundu. Geçer, ev fiyatlarının düşeceğini, araba fiyatlarının ise uçacağını söyledi.

31 Ekim 2022 Pazartesi 15:41
Ev Ve Araba Fiyatları İle İlgili Bomba Uyarı: Biri Uçacak Diğeri Çakılacak

Hükümetin ekonomi politikalarına eleştiri getiren Selçuk Geçer, dolar kurunda yaşanan yükselişin devam edeceğini açıkladı.

Geçer, ''İhracatımız her geçen gün bir daha daralmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönem dış ticaret açığının artacağını dolaysıyla dolara olan ihtiyacın her geçen gün daha da artacağını, dolar kıtlığı oluşacağını ve dolarda büyük bir kırılma ile karşı karşıya olduğunu bize gösteriyor'' dedi.

"DOLAR KURU FIRLAYACAK"

Yaşanan durum karşısında dolar kurunun fırlayacağını belirten Selçuk Geçer, "Kıtlaşan dolar hem piyasada hem ekranda sert bir şekilde gitmesine neden olacak. Kurun yukarı doğru fırlaması enflasyonun yükselmesine ve işsizlik furyasını beraberinde getirecek. İnsanlar fakirleşirken bankacılık sektörü karını katlamaya başladı. En çok vatandaş kaybedecek. Türkiye'deki yoksulluk sınırı asgari ücretin 4 katı." ifadelerini kullandı.

YÜZDE YÜZLÜK BİR KIRILMA... 

Açıklamalarına devam eden Selçuk Geçer dolarda yüzde 100 hareketin gelebileceğini söyleyerek, "Bu dış ticaret açığı ile bu kısa vadeli borçlarla dolar kıtlığıyla önümüzdeki çok agresif hareketleri görebiliriz. Yükselmelerden bahsetmiyorum. Net bir kırılma ile karşılaşabilir. yüzde 100'lük bir hareket gelebilir. Bu kaçınılmaz" dedi.

'ARABA YÜKSELECEK, KONUT ÇAKILACAK'

Hükümetin araçlardaki fiyat yükselişinin önüne geçmek için getirdiği 6+6 kuralı sonrası açıklamalarda bulunan Geçer, küresel çapta yaşanan üretim sorunlarının da hesaba katılması gerektiğini söyledi.

Kıtlık ekonomisinin yaklaştığını belirten Geçer, demir, aliminyum ve çip üretimindeki sayının azalmasının araç fiyatlarını yukarı çekeceğini iddia etti.

Hükümetin açıkladığı TOKİ projesinin de seçime dönük bir adım olduğunu belirten Geçer, konutta yaşanacak talep azlığı nedeniyle fiyatlarda gerileme görülebileceğini belirterek, 'Araba uçacak, konut çakılacak' yorumu yaptı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 31.10.2022 16:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol