banner1700

Bunu da Gördük, Domatesin Tanesi 3 Lira Oldu!

Artan gıda fiyatlarına, domates de eklendi. Bir zincir markette, domateslerin teker teker paketlendiği ve tanesinin 2,86 TL’ye satıldığı görüldü.

12 Nisan 2021 Pazartesi 06:33
Bunu da Gördük, Domatesin Tanesi 3 Lira Oldu!

Hemen her fırsatta tek parti dönemine atıfta bulunarak, ekmeğin bile karneyle satıldığı iddiasını ortaya atan AKP iktidarında domatesin bile taneyle satıldığına şahit olmaya başladık.

Türkiye’de son günlerde artan gıda fiyatlarına yeni bir ürün daha eklendi. Daha önce Ayçiçek yağı, diş macunu, süt, peynir ve kuruyemiş fiyatlarında ciddi oranda yükselme meydana gelmişti. Gıdada son olarak fiyatında artış yaşanan ürün, domates oldu. Bir zincir markette kaydedilen görüntülerde, domatesin tanesinin 2,86 TL’ye satıldığı görüldü.

TÜRKİYE’DE NE KADAR DOMATES ÜRETİLİYOR?

Domatesinin tanesinin, 2, 86 TL’ye satılması, Türkiye’deki domates üretim rakamlarının da merak edilmesine neden oldu. Peki, Türkiye’de ne kadar domates üretiliyor… İşte cevabı: “Türkiye’de 12,1 milyon ton domates üretilmekte ve bunun 8,4 milyon tonu sofralık, 3,7 milyon tonu ise salçalık üretimi içermektedir. … Toplam domates üretimimizin yaklaşık %32’si (3.888.555 ton), örtü altında gerçekleştirilmektedir.”

DOMATES EN ÇOK RUSYA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

2020 yılında, en büyük pazar olan Rusya’nın Türkiye’den aldığı domates kotasını düşük tutmasına rağmen bir önceki senenin ihracat rakamları aşıldı. Romanya, Ukrayna, Belarus, Suriye, Almanya ve Polonya gibi farklı ülkelere yönelen ihracatçılar, 51 ülkeye domates satarak 313 milyon 405 bin dolar gelir elde etti.

GIDA FİYATLARI DÜNYADA DÜŞÜYOR, TÜRKİYE'DE ARTTIKÇA ARTIYOR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi, 2020 Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 4.3 düşüşle 172.2 puana geriledi. Türkiye’de ise aynı dönem aralığında gıda fiyatları yüzde 1.95 artarak sağlıktan sonra enflasyonu artırıcı ikinci büyük etken oldu.

Buna göre, aynı dönem aralığında aynı gıda ürünlerinin dünyada ve Türkiye’deki fiyat seyri şöyle:
– Şeker: Küresel şeker fiyatları 2020 Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 19.1’lik düşüşle en büyük düşüşü kaydetti. Türkiye’de ise aynı dönem aralıklarında şeker fiyatları yüzde 0.3 ile yüzde 3.7 aralığında arttı.

– Süt: Aynı dönem aralığında dünyada süt ürünleri fiyatları yüzde 3 gerilerken, Türkiye’de yüzde 0.4 ile yüzde 5.1 aralığında arttı. FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi’ndeki düşüşün sebebi, küresel ithalat ve süttozu talebindeki azalma olarak gösterildi. Türkiye’deki süt ve süt ürünleri ile et fiyatlarının artmasının ana sebebi ise temel hayvancılık girdilerindeki zamlar.

– Et: Küresel et fiyatları yüzde 0.6 ucuzlarken, Türkiye’de yüzde 5 ile yüzde 6.2 aralığında zamlandı.

– Yağ: FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, özellikle ham mineral yağ fiyatlarının düşüşü ve salgının küresel çaptaki bitkisel yağ piyasaları üzerindeki etkisiyle artan belirsizliklerden kaynaklanan palm yağı fiyatlarının düşüşüyle bir ayda yüzde 12 gerileme kaydetti. Türkiye’de ise bitkisel yağ fiyatlarındaki artış, aynı dönem aralıklarında yüzde 0.2 ile yüzde 2.6 aralığında oldu.

– Tahıl: FAO Tahıl Fiyat Endeksi ise, mart ayında şubat ayına göre yüzde 1.9 geriledi ve Mart 2019’daki seviyesine yakın seyretti. Büyük küresel arzın ve geniş ölçüde elverişli mahsul beklentilerinin etkileri, Kuzey Afrika’nın artan ithalat talebi ve Rusya Federasyonu’nun yürürlüğe koyduğu bazı küçük ihracat kısıtlamalarının ağır basmasıyla, uluslararası buğday fiyatları düştü. Mısır fiyatları da biyoyakıt sektöründen gelen büyük arz ve zayıf talep nedeniyle düştü. Türkiye’de ise bazı tahıl ürünlerinin fiyatları yüzde 1.6 arttı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 12.04.2021 06:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol