'BAŞBAKAN BU İHALEYİ İPTAL EDER'

Galataport olarak bilinen İstanbul Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesi yapıldı. İhale sonrası fiyat tartışması gündemde.

17 Mayıs 2013 Cuma 13:30
'BAŞBAKAN BU İHALEYİ İPTAL EDER'

 Galataport olarak bilinen İstanbul Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesi yapıldı. İhaleye 5 grup katıldı. Açık arttırmaya ise 3 grup kaldı. Fakat daha ilk arttırma da 2 grup fiyat vermeden çekildi. Sonuç olarak ihaleye çok düşük bir teklif geldi. Teklif o kadar düşüktü ki ihale salonunda büyük bir şaşkınlık yaşandı. Ama ihaleyi 702 milyon dolarlık teklif ile Doğuş Holding kazandı.

"KÖPRÜ ÖZELLEŞTİRMESİ İPTAL EDİLDİ BU DA EDİLİR"
Yiğit Bulut, Galataport ihalesini değerlendirdi. İhalenin tekrarlanması gerektiğini söyleyen Bulut "İhalede soru işaretleri bırakan noktalar var. 5,5 milyar dolara özelleştirilen köprü ve otoyol ihalesi siyasi otorite tarafından iptal edildi. Başbakan bunu da iptal edebilir." dedi.

"2005 İLE 2013 TÜRKİYE'Sİ AYNI DEĞİL"
Yiğit Bulut değerlendirmesinde şöyle konuştu: Kafalar karışık. Açık arttırmaya geçilmeden firmaların mola alması. Mola sonrasında birinin çekilmesi. Bunlar ihaleyle ilgili soru işaretleri bırakan noktalar. Ayrıca fiyat kabul edilemez bir fiyat onun altını çizmemiz gerekiyor. 2005 yılındaki 3,5 milyar dolardan 2013 yılındaki Türkiye’nin en değerli limanı, İstanbul’un en değerli limanının 700 milyon dolara özelleştirilmesi mümkün değil. Bakın 5,5 milyar dolara özelleştirilen köprü ve otoyol ihalesi siyasi otorite tarafından iptal edildi. Başbakan bunu da iptal edebilir. Burası bu fiyata özelleşecekse halka arz edilsin, 700 milyon dolara kimse Galataport'u alamaz, almamalıdır.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.05.2013 13:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol