AKP Adeta Öç Alıyor! Zam.. Zam.. Zam..

Seçimlerin ardından gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Uygulanacak aylık gecikme zammı oranı son 9 aylık süre içinde %79 oranında artmış oldu.

29 Haziran 2019 Cumartesi 23:35

Seçimlerin ardından gelen zamlara bir yenisi daha eklendi.

Resmi gazetede yayımlanan "Amme Alacakları İçin Uygulanan Gecikme Zammı Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Karar" ile beraber kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı oranı yüzde 2,5 olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girmek üzere bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Öte yandan, söz konusu oran, 9 ay önce; 05/09/2018 tarihindeki Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile %1.40'tan %2'ye yükseltilmişti. 

Kısacası, uygulanacak aylık gecikme zammı oranı, son 9 aylık süre içinde %79 oranında artmış oldu.

AMME ALACAKLARI NEDİR
Kamu alacağı anlamına gelen “Amme Alacağı” 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında şu şekilde açıklanıyor: Devlete, vilayet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer'i amme alacakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları ile; bunların takip masrafları hakkında bu kanun hükümleri tatbik olunur.

DAHA ÖNCEKİ ZAMLAR...
Seçimlerden sonra yapılan zamlar dikkat çekmeye devam ediyor.

Önceki gün, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPKD) milyonları ilgilendiren bir karar almıştı. EPDK, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarının yüzde 14.98 artırılmasına karar vermişti.

BOTAŞ'ın da doğalgaza, elektrik zammına yakın bir oranda, "çift haneli" zam yapacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan, İstanbul seçimi sonrası şeker ve çay fiyatlarına da yüzde 15 ila 16 oranlarında zam gelmişti.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol