banner1700

KAFAYI ŞİMDİ DE ONA TAKTILAR...

Milli Eğitimin başındaki isim İsmet Yılmaz, 'milli' sözcüğünden duyduğu rahatsızlığı belirterek, bakın hangi ismi önerdi?

KAFAYI ŞİMDİ DE ONA TAKTILAR...

Milli Eğitimin başındaki isim İsmet Yılmaz, 'milli' sözcüğünden duyduğu rahatsızlığı belirterek, bakın hangi ismi önerdi?

04 Haziran 2016 Cumartesi 15:10
KAFAYI ŞİMDİ DE ONA TAKTILAR...

 Yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlığın adının değişmesini önerdi ve yeni ismin ”Maarif Bakanlığı”olmasını istedi. Yılmaz, ”Bakanlığın ismi, 1923-1935 arasında ve 1941-1946 arasında Maarif Vekilliğiydi. Biz yaşayan Türkçeyi tercih ediyoruz. Maarif daha güzel bir tanım” dedi. Yılmaz bakanlığın adının ”Maarif” olması yönünde adım atılırsa, destekleyeceğini de açıkladı.


TBMM Milli Eğitim Komisyonunda, Milli Eğitim Vakfı'na paralel ‘'Maarif Vakfı'' kurulmasını öngören tasarı ele alınırken, bakanlığın adı da gündeme geldi. Vakıf, okul, kurs, yurt açabilecek ve bağış toplayabilecek. Vakfın 12 kişilik mütevelli heyetinin dördünü Cumhurbaşkanı, üçünü Bakanlar Kurulu atayacak.Tasarı ele alınırken, komisyona Milli Eğitim Bakanı olarak ilk kez katılan yeni Bakan İsmet Yılmaz ile CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı arasında ‘Maarif' tartışması yaşandı.“


”Atıcı, ‘Maarif’ isminin “Türkçe olmadığını” belirterek, neden başka bir isim tercihi yapılmadığı sordu. Bakan Yılmaz ise, bakanlığın isminin, 1923-1935 ile 1941-1946 yılları arasında ‘'Maarif Vekilliği'' olduğunu anımsattı.CHP'li Atıcı'nın “O zaman bakanlığın da adını değiştirelim” demesi üzerine de“Eğer siz önerge verirseniz, ben desteklerim. Doğru olacağını söylerim. Biz yaşayan Türkçeyi tercih ediyoruz. Maarif daha güzel bir tanım” dedi. Bakanlığın adının ”Maarif” olması yönünde adım atılırsa destekleyeceğini de açıkladı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 06.06.2016 15:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol