GENÇLERİN DEVLETE İNANCI KALMADI!

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin 15-30 yaş arası gençler arasında yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.

26 Mayıs 2011 Perşembe 11:38
GENÇLERİN DEVLETE İNANCI KALMADI!

 İstanbul Kültür Üniversitesi'nin 15-30 yaş arası gençler arasında yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Yapılan araştırmada gençler demokrasilerde kuvvet dağılımında yer alan kurumlara güvenmiyor.Ordu, polis, meclis, yargı ve medya gibi seçenekler arasında en yüksek cevabı yüzde 32.7 ile 'Hiçbiri' alıyor.

Kültür Üniversitesi'nin Türkiye Gençliği Araştırması'nda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. KONDA işbirliğiyle 35 ilde 15-30 yaş arasındaki 2 bin 366 kişiyle yapılan araştırmaya göre gençler modernleşmenin çok önemli olduğunu düşünüyor. Ancak yüzde 80'i geleneklerimizin değişmeden korunması gerektiğini söylüyor. Gençliğin 70.1'iOrtadoğu veMüslüman ülkelerle yakın işbirliğinden yana. AB'yi isteyenlerin oranı ise yüzde 45.

DEVLET KURUMLARINA GÜVENDÜŞÜK

- Gençler demokrasilerde kuvvet dağılımında yer alan kurumlara güvenmiyor. Ordu, polis, meclis, yargı ve medya gibi seçenekler arasında en yüksek cevabı yüzde 32.7 ile 'Hiçbiri' alıyor. 10 kişiden 3'ü ise en güvenilir kurum sorusuna ordu cevabını verdi.

İNTERNET VE TV BAŞINDA 6 SAAT

- Gençlerin yüzde 57.8'i beş yıl içerisinde hayat şartlarının daha iyi olacağını düşünüyor.

- Gençler internet ve TV başında her gün 6 saat geçiriyor. 10 gençten 7'si muhabbet için en çok Facebook'u kullanıyor.

RESMİ VE DİNİ NİKAH ŞART

- Gençlerin yüzde 66.4'üne göre kadın ile erkeğin beraber yaşayabilmesi için hem resmi hem de dini nikâh şart .

- Yüzde 40.2'si "Kızını dövmeyen dizini döver" deyişinin doğru olduğunu düşünüyor. Gençler paranın mutluluk getirdiğine inanıyor.Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol