banner1812

VE SURİYE TÜRKİYE'YE DAVA AÇTI!

Suriyeli sanayiciler 'yağmalama ve teröre destek' suçlamasıyla Türkiye'ye karşı, ismi açıklanmayan bir Avrupa ülkesinde dava açtı

05 Mart 2013 Salı 10:41
VE SURİYE TÜRKİYE'YE DAVA AÇTI!

 Suriye Türkiye'ye yönelik yağmacılık suçlamasını mahkemeye taşıdı. Esad rejimine yakın El Vatan gazetesi, Suriye Sanayi Odaları Birliği'nin ‘terörizme destek' ve ‘fabrika yağmalama' suçlamasıyla Türk hükümetine karşı bir Avrupa ülkesinde dava açtığını bildirdi. Haberde söz konusu Avrupa ülkesinin adı verilmedi.

Gazeteye demeç veren Suriye Sanayi Odaları Birliği Başkanı Faris el-Şehabi, bunun siyasî görüşlerden bağımsız, hak aramaya yönelik bir dava olduğunu ve dava dilekçesinde çok sayıda Suriyeli meslek kuruluşunun imzası bulunduğunu kaydetti. El-Şehabi, 'Gerekli belgelere sahibiz' iddiasında bulundu. El-Şehabi, Suriye Sanayi Odaları Birliği olarak Erdoğan'ı Halep vilayetindeki fabrika mallarının Türkiye'ye transferine katkıda bulunmak ve Suriye ulusal ekonomisine karşı suç işleyen silahlı çetelere destek sağlamakla suçladıklarını belirtti.

Suriye, Türkiyeye dava açtı

TAZMİNAT TALEBİ 
Suriye Dışişleri Bakanlığı ocak ayında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Güvenlik Konseyi'ne hitaben yazdığı mektupta, “Halep kentinde bin kadar fabrikanın yağmalandığı ve çalınan malların Türk hükümetinin yardım ve bilgisi dâhilinde Türkiye'ye transfer edildiği” iddiasında bulunmuştu.
Mektupta bunun 'yasal olmayan, korsanlığa varan ve Suriye halkının mal ve mülküne yönelik bir saldırı olduğu' belirtilmiş ve Türkiye'ye yağmalanan malları sahiplerine geri iade etmesi ve mağdur duruma düşenlere tazminat ödemesi çağrısında bulunulmuştu.
Halep kentinde 30 bin kadar fabrika ve imalathane bulunuyor. Kentte 2011 mart ayında başlayan ayaklanmalara kadar sabundan tekstil ürünlerine kadar pek çok alanda üretim yapılıyordu.
Deutsche Welle Türkçe

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol