banner1700

TÜRKİYE'YE DEFALARCA SÖYLEDİK

ABD Dışişleri Sözcüsü Harf'e günlük basın brifinginde Türkiye'deki emniyet görevlilerine yönelik operasyon soruldu.

TÜRKİYE'YE DEFALARCA SÖYLEDİK

ABD Dışişleri Sözcüsü Harf'e günlük basın brifinginde Türkiye'deki emniyet görevlilerine yönelik operasyon soruldu.

24 Temmuz 2014 Perşembe 11:21
TÜRKİYE'YE DEFALARCA SÖYLEDİK

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye'deki emniyet görevlilerine yönelik operasyonla ilgili, "Her türlü soruşturmanın adil, şeffaf ve demokratik bir şekilde yürütülmesi gerektiğini defalarca söyledik" dedi.

 
Türkiye'deki yargı süreci ve adalete etkin erişime dair endişeleri daha önceden ortaya koyduklarını söyleyen Harf, "Türklerle bu konuda konuşmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.
 
Harf, günlük basın brifinginde, emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusuluk" ve "yasa dışı dinleme" soruşturmaları kapsamında 100'ü aşkın polisin gözaltına alınmasıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.
Gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Harf, "Her türlü soruşturmanın adil, şeffaf ve demokratik bir şekilde yürütülmesi gerektiğini defalarca söyledik. Türkiye'deki yargı süreci ve adalete etkin erişime dair endişelerimizi geçmişte net biçimde ortaya koyduk ve Türklerle bu konuda konuşmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
 
Harf, "Türkiye halkının adalet, zamanlılık ve şeffaflığın en yüksek standartlarını karşılayan bir adalet sistemi arzusunu desteklemeye devam ediyoruz. Açıkçası bu çok derinden önem verdiğimiz bir konu" ifadelerini kullandı.
 
Brifingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "eskiden (Obama'yı) doğrudan arıyordum" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Harf, Erdoğan'ın bu açıklamalarını görmediğini belirterek, "Başkanın görüşmeleri konusunda en iyi açıklamayı Beyaz Saray yapar. (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı (Ahmet) Davutoğlu ile her zaman görüşüyor. Dün iki kez, son günlerde de birkaç kez görüştü. Dolayısıyla devam eden bir diyaloğumuz var" dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 24.07.2014 11:23
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeABDYargıMarie Harf
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol