banner1697

"TÜRKİYE UMUT OLDU..."

''Yetkililerin ifadelerine göre Türkiye'nin gelmesiyle ülkenin tarihi değişti"

"TÜRKİYE UMUT OLDU..."

''Yetkililerin ifadelerine göre Türkiye'nin gelmesiyle ülkenin tarihi değişti"

07 Mart 2012 Çarşamba 10:15

 Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Yetkililerin bize ifade ettiğine göre Türkiye'nin gelmesiyle birlikte Somali'nin tarihi değişti. Ölmüş umutları yeniden dirildi ve Türkiye'yi değişimin, umudun adı olarak görüyorlar'' dedi.

Bozdağ, Somali ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede güvenlikle ilgili ciddi sorunlar olduğuna dikkati çekti.
Türk iş adamlarının ülkeye gelmesini arzu ettiğini, buralarda iş adamlarının yatırım yapacağı çok yerler olduğunu vurgulayan Bozdağ, Somali hükümetinin kendilerine yatırım konusunda her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söylediğini bildirdi.
Somali ve Afrika'nın diğer ülkelerinde her alanda yatırıma ihtiyaç olduğunu belirten Bozdağ, Türkiye'ye karşı çok iyi bir yaklaşımın olduğunu, bu yaklaşımın hem hükümetler hem de halk düzeyinde olduğunu hatırlattı.
Başbakan Erdoğan ile ilk ziyaret ettikleri Somali ile şimdiki Somali arasında çok büyük fark olduğunu vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Sokaklarda gezen insan göremezdiniz. Pazar alışverişi yapan, çalışan insanları da göremezdiniz. Mogadişu için söylüyorum. Tek bir tane inşaat göremezdiniz. Şimdi her tarafta inşaat ve çalışma olduğunu görüyoruz. En önemli nedeni Türkiye'nin gelmesi. Yetkililerin bize ifade ettiğine göre Türkiye'nin gelmesiyle birlikte Somali'nin tarihi değişti. Umutları ölmüş umutları yeniden dirildi ve Türkiye'yi değişimin, umudun adı olarak görüyorlar. Başbakanın gelişini tarihi bir adım, büyükelçilik açılışını ikinci adım, THY'nin doğrudan uçuşunu üçüncü adım görüyorlar. THY ile Somali'nin dünyaya, dünyanında Somali'ye bağladığını düşünüyorlar. 'Türkiye elini attı, Somali değişecek, insanlar umutla çalışmaya başladı' diyorlar. Buradaki 500'e yakın Somalili, Türk kuruluşlarında çalışıyor. Piyasaya para aktarıyoruz. TİKA'nın koordinasyonuyla STK'lar arasında uyum var. Çalışmalar da bu uyumun bir göstergesi. Kamu kaynaklarından şu ana kadar hatırı sayılır bir harcamamız yok. Neredeyse harcamanın tamamı milletimizin verdiği yardımlarla yapılıyor. Ülkenin tamamına yardım yapmaya çalışıyoruz. İki tane kalkınma ofisi kuracağız.''
Uluslararası camianın yardımlarının BM üzerinden yapıldığını, Türkiye'nin doğrudan yardım yaptığı için araziye yansımasının yüzde yüz olduğunu ifade eden Bozdağ, Türkiye'nin Somali'ye gelmesinin başka ülkelerinde yardım göndermesine neden olduğunu kaydetti.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol