SOYKIRIM YASASI REDDEDİLDİ...

Fransa Senatosu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifini reddetti.

04 Mayıs 2011 Çarşamba 21:47
SOYKIRIM YASASI REDDEDİLDİ...

Ermeni soykırımı’nı inkarın cezalandırılmasını öngören yasa teklifi Fransız Senatosu tarafından oy çokluğuyla reddedildi.

Oylamaya katılan 290 senatörden 196'sı yasa teklifinin reddedilmesi için Senato Anayasa Komisyonu tarafından hazırlanan önerge lehinde oy kullanırken, 74 senatör yasa teklifini destekledi. 20 senatör ise çekimser kaldı. Önerge büyük ölçüde, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin iktidar partisine mensup senatörlerin oylarıyla kabul edildi.

Söz konusu önergede, özetle, yasa teklifinin Fransız anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumsuzluk taşıyabileceği ve Türk-Fransız ilişkilerine zarar vereceğine vurgu yapılıyor. Yasama organlarının tarih yazmaması gerektiği belirtiliyor.Önergenin kabulüyle, 2006 yılında parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis'ten geçen yasa teklifi de tarihe gömülmüş oldu.

ERMENİLERE TAVİZ

Yasa teklifinin düşmesi ülkedeki Ermeni toplumuna verilen tavizler karşılığında gerçekleşti.

Senatodaki oturumda söz alan Fransa Adalet Bakanı Michel Mercier, bu hafta sonunda ülkedeki başsavcılıklara bir genelge gönderileceğini ve Ermeni toplumunun, "soykırım görmüş ve Ermeni kökenli olmalarından ötürü maruz kalabilecekleri suçların cezalandırılmasının düzenlenmesini" talep edileceğini duyurdu.

Fransız bakan ayrıca, Ermeni lobisinin hukukçularıyla Adalet Bakanlığı arasında soykırımın inkarı ve ırkçı saldırılarla ilgili olarak teknik seviyede işbirliği oluşturulacağını da bildirdi. Fransa'da bu tür bir işbirliğini bugüne kadar sadece Yahudi cemaatiyle yapılmaktaydı.

Senato'daki oturuma yasa teklifine destek veren Ermeni kökenli Fransız müzisyen Charles Aznavour ile Fransız düşünür Bernard Henri-Levy de katıldı. Ana muhalefetteki Sosyalist Parti'ye mensup bir grup parlamenterin girişimiyle ele alınan yasa tasarısı kabul edilseydi, Fransa'da ‘Ermeni soykırımı'nın varlığını inkar etmek suç haline gelecek ve inkar edenler 1 yıl hapis ve 45 bin Euro tazminat cezasıyla yargılanacaktı.

Fransız hükümeti, konu hakkında geçtiğimiz haftalarda yanıtladığı bir soru önergesinde, yasa teklifinin Senato gündemine gelmesine karşı olduğunu bildirmişti.

Fransa, "Ermeni soykırımını" 2001 yılında çıkardığı bir yasayla resmen tanıyor.

Son Güncelleme: 06.10.2021 14:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol