SOLCULAR ÇOK DAHA İNANÇLI

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, inançlı kişilerin solcu olmaya daha yatkın olduğu sonucu çıktı.

09 Nisan 2012 Pazartesi 11:45
SOLCULAR ÇOK DAHA İNANÇLI

Düşünce kuruluşu DemosResearch'ün araştırmasına göre, yaygın görüşün aksine dini inançları güçlü kişiler göç ve eşitlik konularında çok daha solcu bir duruş sergiliyor.

 Observer'in gazetesinin haberine göre, kuruluşun ‘İnançlı Vatandaşlar’ başlıklı raporuna göre, dindar kişiler daha politik, yardımsever ve mahallelerinde aktif oluyor. Raporun yazarlarından Jonathan Birdwell, ‘solcu’ çıkışlarıyla tanınan Britanya’daki Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams’ın, ilerici insanlar için ateist biliamadamı Richard Dawkins’ten daha uygun bir ‘müttefik’ olabileceğini söyledi. 

Radikal'in yer verdiği rapora göre solcu olduğunu söyleyen inançlı kişilerin oranı yüzde 55, sağcı olanların oranı ise yüzde 40. Eşitliğe özgürlükten daha fazla önem veren inançlı kişilerin oranı, inançsız olanlara göre daha fazla. Dini kurumlara üye kişiler siyasetle daha fazla ilgili, kampanyalara imza veriyor ya da gösterilere katılıyor. ‘Ateistler için Din’ kitabının yazarı filozof Alain de Botton’a göre, dinler genelde günümüzün serbest piyasa ekonomisine pek sıcak bakmayan inançlı kişiler için ilerici bir içeriğe sahip. Dinlerin diğerleri için yaşama ve herkesin mutluluğu ilkesi üzerine kurulu olduğunu söyleyen Botton, “Dinler modern tüketime yönelik modern kapitalizm felsefesinin karşısında” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol