PERES'E ÖZGÜRLÜK MADALYASI

Obama, ülkesinin en yüksek sivil nişanı olan madalyayı İsrail Cumhurbaşkanı'na bizzat taktim etti.

14 Haziran 2012 Perşembe 15:27
PERES'E ÖZGÜRLÜK MADALYASI

 ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinde verilen en yüksek sivil nişan olan Özgürlük Madalyası'na bu yıl layık gördüğü 13 kişiden biri olan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e madalyasını, Beyaz Saray'da düzenlenen törende takdim etti.

Obama, törende yaptığı konuşmada, ''ABD, dünya genelinde birçok müttefiki ve ortağı bulunmasından dolayı şanslı. Tabi ki en güçlü müttefiklerimizden ve en yakından dostlarımızdan biri İsrail devleti'' dedi.
''İsrail devletinin güvenliğinin müzakere edilemez olduğunu'' belirten Obama, ''Aramızdaki bağlar kırılmaz'' ifadesini kullandı.
Konuşmasında Peres'e yönelik övgü dolu sözler sarf eden Obama, ''barış savaşçısı'' olarak nitelediği Peres'in, ''bir ülkenin güvenliğinin sadece silahlarının gücüne değil, aynı zamanda eylemlerinin doğruluğuna da bağlı olduğunu bildiğini'' söyledi.


WASHINGTON, DC - JUNE 13: U.S. President Barack Obama offers a toast to Israeli President Shimon Peres following his being awarded the Presidential Medal of Freedom during a dinner in his honor in the East Room of the White House, on June 13, 2012 in Washington, D.C. Peres is the second Israeli, after Natan Sharansky, to receive the Presidential Medal of Freedom. 

İsrail'de daha önce iki kez başbakanlık görevini de üstlenen ve 1994 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Peres de törendeki konuşmasında, Obama'yı, ''İsrail ile kalıcı bir dostluk sözü verdiniz. İsrail'in güvenliğinin sizin için kutsal olduğunu belirttiniz. Dolayısıyla söz verdiniz ve sözünüze uygun davrandınız. Gerçek bir lider, barışın bir savunucusu olarak hareket ediyorsunuz'' sözleriyle övdü.
Konuşmasında İran'a değinerek, ''İran halkı düşmanımız değil. Tehdit haline gelen, İran'daki mevcut yönetim'' diyen Peres, ''İran'ın tehdidine gecikmeden son verilmesi gerektiğini'' söyledi. Peres, İran konusunda da ABD'nin politikalarını desteklediklerini vurguladı. 
Peres, İsrail-Filistin meselesiyle ilgili olarak da ''Filistinliler bizim en yakın komşularımız. İnanıyorum ki en yakın dostlarımız da olabilirler'' diye konuştu.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol