PAPA SON VAAZINI VERDİ.. İŞTE SÖYLEDİKLERİ..

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa 16. Benediktus, görevinden ayrılmadan önce Aziz Petrus meydanında son vaazını verdi

27 Şubat 2013 Çarşamba 15:48
PAPA SON VAAZINI VERDİ.. İŞTE SÖYLEDİKLERİ..
Görevinden yarın ayrılacak Papa 16. Benediktus, çarşamba günleri yaptığı genel oturumunun sonuncusunda, Aziz Petrus meydanında toplanan çeşitli milletlerden 150 bin kişiye son vaazını verdi. Genel oturumun başlamasından önce Papa, kendi özel aracı "Papamobil" ile Aziz Petrus meydanında toplananları selamdı ve küçük bir çocuğu kucağına alarak sevdi. İnananların, sık sık "Benedetto" diye tezahürat ettikleri ve yoğun sevgi gösterisinde bulundukları görüldü.
'KİLİSENİN KOLAY GEÇMEYEN ANLARI OLDU'
Papa, Aziz Petrus meydanındaki son genel oturumunda verdiği vaazında, "Kiliseyi böyle canlı gördüğüm için gerçekten coşkuluyum. Kalpten teşekkürler. Kiliseyi böyle canlı gördüğümüz için, bugünkü bu güzel hava için şükretmeliyiz" diyerek sözlerine başladı. 19 Nisan 2005’te Papa seçilmesiyle omuzlarına ağır bir yük bindiğini ifade eden Papa 16. Benediktus, buna karşın Tanrı’nın varlığını her gün yanında hissettiğini ve Tanrı’nın kendisine daima yol gösterdiğini söyledi. "Son yıllarda, Kilise’nin sevinç içinde geçen zamanları da oldu, kolay geçmeyen anları da" diyen Papa, "bu dönemde suyun çok dalgalı, rüzgarın tersten estiğini, belki de Tanrı’nın o an yanlarında olmadığı gibi göründüğünü ancak her zaman o teknede Tanrı’nın var olduğunu çünkü bu teknenin kendisinin değil kilisenin teknesi olduğundan" söz etti.

Papa son vaazını verdi
'KİLİSE ZOR ZAMANLARDAN GEÇTİ'
"İç huzurumla aldığım bu kararın sonuna kadar ciddiyetinin ve yeniliğinin farkındayım" diyen Papa, son aylarda bu görevi yürütecek gücünün kalmadığını ve Tanrı’ya, Kilise’nin iyiliği için en doğru kararı vermesi için ne yapması gerektiğini sorduğunu ifade etti. Papa, bu kararının kiliseyi terk etmek anlamına gelmediğini kaydetti. Bu arada, Papa’nın Aziz Petrus meydanındaki son genel oturumunu, ABD’nin Los Angeles kentindeki başpiskoposluğu sırasında 129 çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarını örtbas etmekle itham edilen ABD’li Kardinal Roger Mahony de izledi.
Papa’nın halka açık son genel oturumunu, 3 binden fazla gazeteci takip etti.
PAPA OLARAK YARIN SON GÜN
2 Nisan 2005’te vefat eden Papa 2. Jean Paul’ün ardından yapılan Papalık seçimiyle 19 Nisan 2005’te Katolik Kilisesi’nin 265. Papa’sı olan Joseph Alois Ratzinger, havari ismiyle Papa 16. Benediktus, kilise tarihinde 598 yıl aradan sonra bir ilke imza atarak, 11 Şubat 2013 günü, 28 Şubat’ta görevden ayrılacağını açıklamıştı. Aziz Petrus meydanında son kez inananlarıyla genel oturumda bir araya gelen Papa 16. Benediktus, yarın sabah Vatikan bünyesinde bazı özel görüşmeler yapacak, ardından yerel saatle 17.00’de Vatikan’dan helikopterle ayrılarak Papaların yazlık ikametgah olarak kullandığı, kendisinin de bir süre kalacağı Castel Gandolfo’ya geçecek. Papa 16. Benediktus’a görevden ayrıldıktan sonra "Emerit Papa" ya da "Emerit Roma Piskoposu" unvanlarıyla hitap edilecek. Papa son vaazını verdi

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol