ÖLÜMLE BURUN BURUNA YOLCULUK...

Irak'ın Zummar Bölgesi Şilke mıntıkasındaki köylere alışveriş için gelen Suriyelilerin yaşadığı dram görüntüledi.

14 Ocak 2013 Pazartesi 10:00
ÖLÜMLE BURUN BURUNA YOLCULUK...

 Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan Suriyeliler, eksi 20 derece soğukta kar yağışı altında kilometrelerce yolu yayan katederek Irak sınırında satın aldıkları gıda maddeleri ile yakacak olarak kullandıkları mazot bidonlarını sırtlayıp evlerinin yolunu tutuyorlar. 

Her gün aynı yolu yürüyen Nizam Baki, Anadolu Ajansı muhabirlerine yaptığı açıklamada, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için sınıra geldiğini, kışın bastırmasıyla beraber şartların çok ağırlaştığını ve kıtlıkla karşı karşıya olduklarını söyledi. Baki, ''Yoldaki tehlikeleri ve başımıza gelebilecek olayları çok fazla düşünmüyoruz. Sadece bir an önce almak istediğimiz eşyaları alıp evimize geri dönmek istiyoruz'' dedi.
Çocuklar aç kalmasın diye... 
Çetin kış şartlarına aldırmadan aynı yolu her gün tekrarlamak zorunda olduklarını dile getiren Suriyeliler, "Evde üşüyenleri ısıtmak ve sofraya sıcak bir kap yemek koymak için bu tehlikeli ve yasak yolu her gün katetmek zorundayız. Yapmazsak çocuklarımız ya da yollarımızı gözleyen yakınlarımız, yaşlı ve hastalarımız üşüyecek, aç kalacaklar" diyor.
Yardımlar hız kesmeden sürüyor
''Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' kampanyası kapsamında 15 gün içinde Suriye'de yaşanan trajedinin mağduru olan ve ülkesinde mülteci konumuna düşen sivil halka yaklaşık 100 milyon lira değerinde ayni ve nakdi yardım ulaştırıldı.
Kampanyaya destek veren 300'e yakın sivil toplum kuruluşu ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), sürdürülebilir olmak adına ''platform'' kurma kararı alırken, kampanya kapsamında yapılan yardımlar da hız kesmeden devam ediyor.

AA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol