banner1700

NEFRETİ KÖRÜKLÜYOR...

İngiliz ve Amerikan vatandaşlarının terör örgütü IŞİD tarafından infaz edilmesinin ardından, Londra'da Müslümanlara yönelik nefret suçları ve saldırılarda artış olduğu belirlendi.

19 Kasım 2014 Çarşamba 17:57
NEFRETİ KÖRÜKLÜYOR...

 İngiliz ve Amerikan vatandaşlarının terör örgütü IŞİD tarafından alıkonulması ve infaz edilmesinin ardından, İngiltere'nin başkenti Londra'da Müslümanlara yönelik nefret suçlarında ve saldırılarda artış olduğu ortaya çıktı.

Birleşik Krallık'ta Müslümanlara yönelik saldırıları izleyen hükümet destekli "Tell Mama" grubunun Direktörü Fiyaz Mughal, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Londra polisi tarafından tutulan kayıtlarda Müslümanlara yönelik saldırıların, özellikle IŞİD'in şiddet dolu eylemlerini takiben arttığının açıkça görüldüğünü söyledi. 

Mughal, son dönemde Müslümanlara yönelik nefret suçu işleyenlerin kullandığı dilin, IŞİD'in eylemleriyle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayarak, kayıt altına aldıkları olaylardan örnekler verdi. Mughal, "Alışverişe çıkan bazı kadınlar, 'biz de sizin başınızı keselim' benzeri ifadelerle karşılaşırken, başka bir olayda ise kimliği belirsiz birkaç kişi, IŞİD'in baş kesme eylemlerine atıfta bulunarak bir kadına, 'senin kafan yerde daha iyi dururdu' şeklinde seslenmişler" diye konuştu.

Londra polisi, 22 Mayıs 2013'te İngiliz asker Lee Rigby'nin gün ortasında bıçaklanarak öldürülmesinin hemen ardından başkentte Müslümanlara yönelik artan nefret suçlarında bir süre sonra düşüş yaşandığına dikkati çekiyor. Ancak Mughal, Tell Mama'nın yürüttüğü son araştırmaya göre, Londra'da işlenen İslamofobik suçların genel oranında artış yaşandığını ifade etti. 


"200'den fazla Müslüman hedef alındı"

Başkentin güvenliğini sağlayan polisin Ekim 2013-Eylül 2014 döneminde kayıt altına alınan verilerini inceleyen grup, bir önceki yıla (Ekim 2012-Eylül 2013) göre, İslamofobik suçlarda yüzde 6,5'lik artış yaşandığını bildirdi. İslamofobik suçların özellikle 2014 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, IŞİD'in ada gündeminde geniş yer aldığı dönemde gerçekleştiği kaydedildi.

Grubun yayınladığı verilere göre, Amerikalı gazeteci James Foley'nin terör örgütü IŞİD tarafından infaz edildiğine dair görüntülerin ağustos ayında yayınlanmasının ardından, aynı ay içerisinde İngiltere'de 200'den fazla Müslüman hedef alındı. Benzer olayların sayısı bu yılın ocak ayında ise 112 olarak kaydedildi.

"Nefret dolu mektuplar alıyoruz"

Britanya Müslüman Birliği (MAB) Başkanı Dr. Ömer El-Hamdun, konuya ilişkin AA'ya yaptığı açıklamada, IŞİD'in Irak ve Suriye'deki infazlarının İslam'ın olumsuz resmedilmesine ve algılanmasına neden olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Küresel bir köyde yaşıyoruz. Dünyanın herhangi bir noktasında gerçekleşen şey, tüm dünyadaki insanları etkiliyor. IŞİD tarafından rehin alınan İngiliz vatandaşı Alan Henning gibi, evinin konforunu bırakarak yardım amaçlı bölgeye giden ve daha sonra terör örgütü tarafından başı kesilen kişileri görünce halk nasıl hissedebilir? Tabii ki sinirleniyorlar, üzülüyorlar. Tam değerlendirme yapamayan bazı kişiler hırslarını Müslümanlardan çıkarıyor. Kimisi çirkin bir dil kullanırken, kimisi fiziksel saldırıda bulunuyor. Bunun İslamofobi'nin dışa vurumu olduğu açıkça ortada."

IŞİD'in eylemlerinin ardından bazı MAB üyelerinin de zaman zaman nefret suçlarıyla karşı karşıya kaldığını belirten El-Hamdun, "Ara sıra kaba dilin kullanıldığı eleştirilere maruz kalıyoruz. Nefret dolu mektuplar gönderiyorlar ya da bazen sadece telefonla arayıp, hırslarını bizden çıkarıyorlar" dedi.

Britanya Müslüman Konseyi (MCB) basın sorumlusu Nasima Begüm de "Siyasi söylemlerde tüm Müslüman gençlerin Suriye'ye gitmesinin ulusal güvenlik riski olarak görülmesi ve genel olarak İngiliz olan Müslümanlara şüpheyle yaklaşılması hiç şaşırtıcı değil" yorumunda bulundu.

İngiltere'de yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor. Bu sayının 2030 yılına kadar 5 buçuk milyona ulaşması öngörülüyor.

IŞİD, Amerikalı gazeteci James Foley'in bir IŞİD militanı tarafından başının kesildiğini gösteren videoyu 19 Ağustos'ta internet üzerinden yayınlamıştı. Terör örgütü, 2 Eylül'de ise bir diğer ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un infaz edildiği görüntüleri yayınladı.

13 Eylül'de yeni bir infaz videosu yayınlayan IŞİD, bu görüntülerdeki kişinin İngiliz rehine ve yardım kuruluşu çalışanı David Haines olduğunu belirtmişti. IŞİD, 3 Ekim'de bir diğer İngiliz vatandaşı olan yardım görevlisi 47 yaşındaki Alan Henning'in öldürüldüğü görüntüleri yayınlarken, son olarak, 16 Kasım'da 26 yaşındaki Amerikalı yardım görevlisi Peter Edward Kassig'in infaz görüntülerini servis etti.

IŞİD'in halen İngiliz gazeteci John Cantlie'yi rehine olarak elinde tuttuğu düşünülürken, İngiliz hükümeti IŞİD'in rehin aldığı diğer İngiliz vatandaşlarına ilişkin herhangi bir paylaşımında bulunmuyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 19.11.2014 17:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol